Petrolul s-a calificat in penultimul act al Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a invins, scor 4-2, pe FC Vaslui. Ploiestenii au fost condusi cu 2-1 pana in minutul 93, atunci cand Hoban a trimis meciul in prelungiri.

Cupa Romaniei Foto: AGERPRES

Au marcat: Walter (37'), Hoban (90+3'), Geraldo (99') si Romario (103') pentru gazde, respectiv Celeban (27', 70') pentru oaspeti.

UPDATE In celalalt meci al zilei, Dinamo Bucuresti a trecut cu 1-0 de Pandurii Targu Jiu si este a treia echipa calificata in semifinale.

Dragos Grigore a marcat singurul gol al partidei in minutul 62 din lovitura de la 11 metri in urma unui hent facut in careu de Mamele.

Echipe:

Petrolul Ploiesti: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Benga (Camara '73), Guilherme - Romario, Hoban - Fernandez (Boudjemaa '71), Albin, Teixeira - Hamza (De Lucas '82). Antrenor: Cosmin Contra.

FC Vaslui: Cerniauskas - Celeban, Prahici, Cordoş, Muşat (Ortiz '72) - Caue, Madson - Salageanu, Antal, Sanmartean (Patulea '88) - Temwanjera (Balaur '106). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonase galbene: Teixeira '17, Hamza '48, Guilherme '79 / Caue '22, Prahici '33.

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Valentin Avram, Vladimir Urzica (asistenti) - George Radulescu (rezerva).

Prima echipa calificata in semifinalele competitiei a fost Astra Giurgiu (a invins cu 3-0 pe Viitorul Constanta).