Steaua a ratat prezenta in primavara cupelor europene dupa ce a remizat, scor 0-0, cu Schalke, pe "Arena Nationala", iar FC Basel a trecut, 1-0, de Chelsea Londra. In urma acestor rezultate, campioana Romaniei va incheia Grupa E din Champions League pe ultimul loc.

Desfasurarea LiveText a partidei Steaua - Schalke:

Final de partida, Steaua - Schalke 0-0, campioana Romaniei este eliminata din cupele europene, editia 2013-2014

90+2' Tatarusanu retine in doi timpi sutul lui Farfan

90' Piovaccari, dintr-o pozitie favorabila, trimite cu capul, dar Fahrmann retine fara emotii

88' Fuchs este si el avertizat cu galben, dupa un fault asupra lui Stanciu

86' Piovaccari primeste cartonasul galben

85' Tatarusanu retine sutul lui Szalai

84' Stanciu incearca sa-l invinga pe Fahrmann cu o "scarita", decizie neinspirata a mijlocasului Stelei

82' Prepelita a fost inlocuit de Stanciu

80' Devierea lui Szlalai (cu capul) trece aproape de poarta lui Tatarusanu

77' Gardos primeste cartonasul galben

76' Sutul lui Tanase, dintr-o lovitura libera, sterge bara portii celor de la Schalke

75' Jones primeste cartonasul galben si nu va evolua in ultima partida din grupa

74' Draxler i-a luat locul lui Meyer la Schalke

69' Fahrmann iese gresit pe o centrare si il loveste pe Piovaccari...se impunea penalti pentru Steaua...

64' Ocazie mare pentru Schalke: Jones trimite putin pe langa poarta, dupa ce Tatarusanu a iesit gresit pe o centrare

62' Lovitura de cap a lui Szukala a fost respinsa deFahrmann

59' Chipciu si Prepelita se incurca reciproc, Steaua rateaza o ocazie imensa...

55' Piovaccari scapa singur spre poarta nemtilor, dar este oprit gresit pentru o pozitie de off-side

49' Neustadter suteaza putin peste poarta lui Tatarusanu

47' Steaua rateaza o sansa importanta de atac dupa un luft al lui Neustadter

46' A intrat Varela in locul lui Neagu la Steaua

A inceput repriza a doua

Pauza pe Arena Nationala, Steaua - Schalke 0-0

45+2' Bourceanu primeste cartonasul galben, capitanul Stelei va lipsi de la meciul cu Chelsea, ultimul din grupa (se va disputa pe 11 decembrie, pe Stamford Bridge)

43' Santana respinge o centrare a lui Latovlevici pentru Piovaccari

42' Neustadter primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Adi Popa

36' Sutul puternic al lui Aogo este respins de Gardos

33' Schalke inscrie, dar golul este anulat pentru ca mingea parasise terenul de joc, inainte de centrare

31' Fahrmann respinge cu un reflex foarte bun sutul lui Piovaccari, prima ocazie mare a Stelei

29' Farfan trimite putin peste poarta, dupa o centrare de pe partea stanga

28' Pasa lui Tanase nu este ajunsa de Chipciu, Steaua a ratat o actiune importanta de atac

Nemtii domina in ultimele minute, Steaua rezista tot mai greu in defensiva

24' Jones suteaza de la marginea careului mare, mingea este blocata de apararea Stelei

18' Piovaccari incearca un lob, sutul se duce peste poarta lui Fahrmann

18' Actiune prelungita de atac a celor de la Schalke, mingea ajunge in cele din urma in bratele lui Tatarusanu (sutul i-a apartinut lui Aogo)

Dupa un inceput mai bun al Stelei, nemtii au echilibrat disputa

9' Adi Popa patrunde pe partea dreapta, dar este blocat in momentul centrarii

Cu toate ca acoperisul este tras, pe Arena Nationala ninge destul de puternic...