FC Barcelona a castigat derbiul cu Real Madrid, catalanii impunandu-se pe Camp Nou cu 2-1. Neymar (19') si Alexis Sanchez (78') au marcat pentru gazde, in timp ce reusita oaspetilor a purtat semnatura lui Jese (90+1'). In urma acestui rezultat, Barcelona are un avantaj de sase puncte fata de marea rivala.

FC Barcelona - Real Madrid 2-1

(Neymar '19, Alexis Sanchez '78 - Jese '91)

Fazele controversate ale partidei:

* Sergio Ramos a comis doua faulturi in decurs de doar cateva zeci de secunde, gazdele au cerut eliminarea fundasului Realului (Ramos avea un cartonas galben)

* Minutul 43: Ronaldo a centrat de pe partea stanga, Khedira a trimis spre poarta, Valdes a parat, iar mai apoi mingea l-a lovit in mana pe Adriano. Centralul Undiano Mallenco a lasat jocul sa continue.

* Minutul 72: Ronaldo a cerut penalti dupa un duel in careu cu Mascherano. Arbitrul nu a dictat nimic.

Echipe:

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Mascherano, Adriano - Xavi, Busquets, Iniesta (Song '77) - Messi, Fabregas (Alexis '69), Neymar (Pedro '84).

Real Madrid: Diego Lopez - Carvajal, Varane, Pepe, Marcelo - Khedira, Ramos (Illarramendi '55), Modrici - Bale (Benzema '61), Cristiano Ronaldo, Di Maria (Jese Rodriguez '75).