Romania si-a diminuat considerabil sansele de a prinde barajul de calificare pentru Campionatul Mondial de Fotbal din 2014, dupa ce a pierdut, scor 2-0, partida cu Turcia, de pe "Arena Nationala. Au marcat Burak Yilmaz (22') si Mevlüt Erdinc (90+5' ). In urma acestui rezultat, tricolorii sunt la mana rezultatelor, Ungaria si Turcia trecand peste echipa lui Victor Piturca in clasamentul Grupei D.

Final de partida pe Arena Nationala, Romania - Turcia 0-2

90+5' Gol, Turcia. Erdinc a punctat printr-un sut la coltul lung din marginea careului

90+2' Goian reia cu capul chiar pe centrul portii adverse, dupa o centrare excelenta a lui Maxim

De la margine se arata 5 minute de prelungire

90' Ultima schimbare la turci - Gulum ii ia locul lui Bulut

86' Goian respinge in-extremis o centrare in careu a lui Gonul

84' A doua schimbare in echipa Turciei - Mevlut Erdinc intra in locul lui Gokhan

Suporterii continua sa-si sustina favoritii, in pofida scorului de pe tabela de marcaj

83' Turcii ne surprind pe contraatac, iar Bulut este foarte aproape de majorarea scorului

79' Stancu suteaza la coltul lung, dar mingea trece mult peste poarta adversa

78' Ultima schimbare in echipa Romaniei - iese Cristi Tanase si intra Gigel Bucur

75' Stancu reia defectuos o centrare a lui Rat, apararea adversa respinge in corner

72' Autorul golului, Yilmaz, este inlocuit cu Olcay Sahan

70' Arda Turan primeste cartonas galben, dupa un fault dur asupra lui Matel

69' Adi Popa suteaza in bara, dupa o actiune prelungita a tricolorilor

65' Volkan Demirel primeste cartonas galben pentru trageri repetate de timp

63' Gonul centreaza periculos in careul nostru, Yilmaz nu ajunge balonul, iar tricolorii scapa basma curata

60' Atac preungit al Romaniei, insa sutul lui Hoban de la distanta este respins in corner

59' Pe ecranul Arenei Nationale se anunta prezenta a 44.537 de suporteri

57' Stancu este suprins in offside, iar golul acestuia este anulat

54' O noua ocazie uriasa pentru Turcia: Bulut suteaza din interiorul careului nostru, dar Tatarusanu respinge in fata

48' Centrarea lui Matel nu il gaseste pe Stancu, iar atacul tricolorilor este oprit de Volkan, care retine fara probleme

46' Au intrat Maxim si Adi Popa. Au fost inlocuiti Marica si Torje

A inceput repriza a doua

Pauza pe Arena Nationala, Romania - Turcia 0-1

45' Se arata 3 minute de prelungire de la margine

41' Rat primeste primeste primul cartonas galben din tabara tricolorilor, dupa o interventie din spate asupra autorului golului, Burak Yilmaz

39' Selcuk suteaza puternic, de la distanta, peste poarta lui Tatarusanu

36' In tribune s-a cantat "Desteapta-te, romane!"

31' Tanase centreaza in careu, dupa o cursa solitara pe banda stanga, insa nimeni nu se afla pe directia balonului

27' Marica centreaza in careul turcilor catre Stancu, insa Toprak respinge din cadere. Tricolorii reclama un hent la interventia aparatorului oaspetilor, insa arbitrul face semn ca jocul poate continua

22' Gol, Turcia. Burak Yilmaz deschide scorul, printr-o lovitura de cap, din careul de 6 metri, in pofida opozitiei lui Chiriches si Goian

18' Turcii au inca o actiune periculoasa, insa centrarea lui Turan catre Bulut nu isi atinge scopul, fiind retinuta de Tatarusanu

15' Ocazie uriasa pentru tricolori: Tanase il lobeaza pe Volkan, dupa o iesire hazardata, insa mingea este respinsa in bara de Erkin, dupa care este indepartata de apararea oaspetilor

10' Chiriches pierde mingea in fata lui Burak Yilmaz, insa Tatarusanu respinge sutul acestuia din alergare

6' Pintilii recupereaza un balon in careul advers, insa Volkan trimite in corner sutul acestuia

2' Torje trimite peste poarta din lovitura libera de la aproximativ 20 de metri

1' Marica are posibilitatea unui contraatac, insa Semih Kaya il opreste prin fault. Primul cartonas galben al partidei este incasat de oaspeti.

A inceput partida. Turcia are lovitura de start.

Romania: Tatarusanu - Matel, Dorin Goian, Chiriches, Rat - Hoban, Pintilii - Torje, Stancu, Tanase - Marica. Antrenor: Victor Piturca.

Turcia: Volkan - Gokhan Gonul, Kaya, Omer Toprak, Erkin - Gokhan Tore, Selcuk Inan, Mehmet Topal, Arda Turan - Umut Bulut, Burak Yilmaz. Antrenor: Fatih Terim.

20:55 Se intoneaza cele doua imnuri nationale

20:40 Intreg stadionul striga numele jucatorilor nationalei Romaniei

20:20 Echipa Turciei: Volkan - Gokhan Gonul, Kaya, Omer Toprak, Erkin - Gokhan Tore, Selcuk Inan, Mehmet Topal, Arda Turan - Umut Bulut, Burak Yilmaz. Antrenor: Fatih Terim.

20:20 Echipa Romaniei: Tatarusanu - Matel, Dorin Goian, Chiriches, Rat - Hoban, Pintilii - Torje, Stancu, Tanase - Marica. Antrenor: Victor Piturca.

20:16 Jucatorii nationalei au intrat pe teren acompaniati de muzica celor de la AC/DC - Thunderstruck

20:12 Fotbalistii turci au iesit la incalzire intr-un cor de fluieraturi

20:06 Tatarusanu si-a facut aparitia pe teren pentru obisnuitele miscari de incalzire

20:05 Portarii Turciei au iesit la incalzire

19:20 Arbitrii partidei si-au facut aparitia pe gazon pentru ultimele verificari

19:18 Un elicopter survoleaza arena, la fel s-a intamplat si la disputa cu Ungaria

19:17 Au intrat pe stadion primii suporteri turci

19:07 Jucatorii Romaniei au ajuns la Arena Nationala, fotbalistii tricolori inspecteaza terenul de joc

18:51 La fel ca si la meciul cu Ungaria, gazonul se prezinta in conditii foarte bune

18:50 S-a aprins nocturna pe stadion

Primii spectatori au intrat pe "Arena Nationala".