Manati de la spate de un public fenomenal, tricolorii au castigat partida cu Ungaria, scor 3-0, contand pentru preliminariile CM de fotbal din 2014. Ciprian Marica a deschis scorul (2'), Pintilii (32') a majorat avantajul cu o executie de exceptie, iar Cristi Tanase a inchis tabela in minutul 88. In urma acestui succes, echipa pregatita de Victor Piturca a urcat pe locul doi in Grupa D. Marti (n.r. 10 septembrie), urmeaza duelul cu Turcia (tot pe "Arena Nationala").

Desfasurarea LiveText a partidei de pe Arena Nationala:

Fluier final al partidei. Romania se impune in fata Ungariei, trecand pe locul doi in grupa.

90' Se arata 3 minute de prelungire de la margine

88' Gooool, Romania!!! Cristi Tanase ia pe cont propriu o actiune si duce scorul la 3-0

86' Ultima schimbare si la oaspeti, Koman este inlocuit cu Szabics

82' Szalai trage peste poarta dintr-o lovitura libera care se anunta periculoasa

80' Ultima schimbare pentru nationala tarii noastre: iese Marica, intra Hoban

75' Ungurii au o actiune periculoasa de atac, dupa ce Goian este depasit de Szalai. Intervine salvator Chiriches, iar tabela ramane neschimbata

71' Adi Popa nu profita de o gafa a apararii maghiare, rateaza sutul, mingea ii revine, insa pasa sa este reluata peste poarta de catre Marica

69' Bogdan Stancu rateaza ocazia de a duce scorul la 3-0, dupa ce a scapat singur cu portarul oaspetilor

68' La oaspeti iese Varga, intra Lourencsics

64' O noua schimbare in nationala antrenata de Victor Piturca: Adi Popa il inlocuieste pe Maxim

Suporterii unguri au fost redusi la tacere de minute bune. Pe Arena Nationala se afla 41.405 spectatori, conform crainicului stadionului

60' Un nou cartonas galben in tabara ungurilor: Vanczak este avertizat dupa un fault dur asupra lui Goian

58' Prima schimbare si in echipa Romaniei: intra Cristi Tanase in locul lui Gabriel Torje

55' Oaspetii preiau controlul partidei, pentru scurt timp. Dzsudzsak incearca o executie pretentioasa de la aproximativ 11 metri, dar actiunea sa nu modifica tabela de marcaj

Atmosfera extraordinara in tribune. Se fac celebrele valuri pe Arena Nationala

51' Actiune periculoasa a ungurilor, Bode suteaza peste poarta lui Tatarusanu

50' Primul cartonas galben si pentru echipa Romaniei, Bourceanu este cel avertizat. Stelistul nu va juca in partida impotriva Turciei

48' Marica se prabuseste in careul ungurilor, dupa un atac prelungit al tricolorilor, dar arbitrul considera ca a fost simulare

Repriza a doua - Victor Piturca nu a efectuat nicio schimbare in pauza, Romania incepe partea secunda a meciului in aceeasi formula

Centralul spaniol fluiera finalul primei reprize a partidei Romania-Ungaria

47' Liptak primeste si el cartonasul galben, pentru un fault asupra lui Maxim

45' Se arata doua minute de prelungire de la margine

41' Ungurii nu se resemneaza si incearca sa reduca din avantajul tricolorilor. Vanczak centreaza de pe partea dreapta, Pintilii respinge fara probleme

Se scandeaza impotriva lui Dumitru Dragomir, presedintele LPF

34' Prima schimbare a partidei o efectueaza oaspetii, Hajnal ii ia locul lui Korcsamar, avertizat inca din debutul intalnirii

32' Goooool, Romania!!! Pintilii majoreaza scorul, in urma unei reusite de senzatie: sut la vinclu, de la aproximativ 30 de metri

31' Prima actiune mai periculoasa a ungurilor, Rat intervine excelent in fata lui Bode, dupa ce in prima faza Goian fusese depasit

26' Pintilii trimite peste poarta un sut puternic, din afara careului de 16 metri

22' Incidente in randul suporterilor romani de la peluza, se arunca cu diverse obiecte - conflictul se desfasoara intre grupurile de suporteri ale echipelor din Liga 1. Jumatate de sector din peluza a fost evacuat. Se fac mai multe anunturi din partea crainicului stadionului, romanii sunt avertizati ca risca suspendarea terenului la meciul cu Turcia

18' Tricolorii domina centrul terenului, realizeaza combinatii foarte bune, insa pasa lui Stancu il surprinde in ofsaid pe Marica

14' Cartonas galben pentru Korcsmar, pentru un fault asupra lui Torje. Maxim trimite peste transversala, dintr-o lovitura libera care se anunta periculoasa

13' Maxim executa foarte bine un corner, insa Torje suteaza mult peste poarta

12' Oaspetii isi revin si reusesc sa mai stopeze iuresul fotbalistilor nationalei Romaniei

9' Bourceanu suteaza puternic, insa Bogdan retine fara probleme

5' Tricolorii se mentin in atac, insa pasa lui Marica pentru Maxim nu mai este ajunsa de acesta din urma.

2' Goooool, Romania!!! Marica deschide scorul, dupa o actiune personala de toata frumusetea. Romania incepe cum nu se poate mai bine partida impotriva ungurilor.

A inceput partida. Ungaria are lovitura de start. Atmosfera este una extraordinara pe Arena Nationala.

Romania: Tatarusanu - Matel, Dorin Goian, Chiriches, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Maxim, Bogdan Stancu - Marica.

Ungaria:Bogdán – Vanczák, Guzmics, Lipták, Kádár – Koman, Korcsmár, Varga J., Dzsudzsák – Böde – Szalai.

20:40 Se anunta cele doua echipe pe Arena Nationala - jucatorii maghiari sunt fluierati

20:22 Suporterii maghiari au inceput sa arunce cu gradenele, iar jandarmii au intervenit in forta. Mai multi sustinatori ai Ungariei au fost evacuati

20:15 Jucatorii nationalei au intrat pe teren acompaniati de muzica celor de la AC/DC - Thunderstruck

20:15 Au intrat pe teren jucatorii Ungariei

20:12 Fanii unguri isi arata din nou "muschii" - vor sa sparga bariera care ii desparte de spectatorii romani. Au intervenit jandarmii

20:09 Portarii tricolorilor au iesit la incalzire

20:08 Echipele de start: Romania: Tatarusanu - Mael, Dorin Goian, Chiriches, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Maxim, Bogdan Stancu - Marica. Ungaria: Bogdán – Vanczák, Guzmics, Lipták, Kádár – Koman, Korcsmár, Varga J., Dzsudzsák – Böde – Szalai.

20:05 Din tribune se aude "Afara, afara, cu ungurii din tara"!

20:04 Jucatorii Ungariei au iesit la incalzire

19:45 Suporterii unguri striga "Tiganii, tiganii"!

19:45 Stadionul a inceput sa se populeze, se aude pentru prima data mai tare "Romania, Romania!"

19:39 Un elicopter survoleaza Arena Nationala

19:28 Echipa de start a Romaniei: Tatarusanu - Matel, D. Goian, Chiriches, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Maxim, Bogdan Stancu - Marica

19:25 Jucatorii Ungariei inspecteaza starea suprafetei de joc de pe Arena Nationala

19:25 Oficialii maghiari au patruns pe gazonul stadionului

19:20 Centralul partidei (Alberto Undiano Mallenco), insotit de tusieri, se afla pe gazon pentru ultimele verificari

19:05 Din afara stadionului se aude "Ria Ria Hungária"!

19:02 Tricolorii au iesit pe gazon, acestia inspecteaza suprafata de joc

19:01 Mare parte din suporterii unguri prezenti la intrarea in arena se afla sub influenta bauturilor alcoolice. Acestia folosesc orice moment pentru a se duela cu fortele de ordine

19:00 S-a aprins instalatia de nocturna pe Arena Nationala

18:45 Suporterii unguri intrati deja pe Arena Nationala, un grup de 200 de persoane, se manifesta zgomotos si scandeaza importiva Romaniei

Primii spectatori au intrat in stadion cu mult inainte de startul partidei

Portile de acces au fost deschise la ora 18:00.

Arbitru: Alberto Undiano Mallenco (centru), ajutat de Roberto Diaz Perez Del Palomar (asistent 1), Pau Cebrian Devis (asistent 2) si Carlos Clos Gomez (al patrulea oficial).