Steaua s-a calificat in faza grupelor din Champions League dupa ce a remizat, scor 2-2, pe terenul celor de la Legia Varsovia (in play-off-ul competitiei). Campioana Romaniei si-a trecut in cont cea de-a saptea participare in grupele C1. Pentru echipa lui Laurentiu Reghecampf au marcat Stanciu (7') si Piovaccari (9'), in timp ce pentru gazde au punctat Radović (27') si Rzeźniczak (90+4').

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

* In tur, Steaua si Legia au remizat, scor 1-1.

Desfasurarea Live Text a partidei Legia - Steaua:

Final de partida la Varsovia: Legia - Steaua 2-2, campioana Romaniei s-a calificat in grupele Champions League

90+4' Rzeźniczak profita de o eroare a defensivei Stelei si inscrie cu un sut la coltul lung. Legia - Steaua 2-2

90+2' Iancu primeste cartonasul galben pentru un fault dur

90' Filip ramane singur cu portarul gazdelor, dar trimite slab...

89' Piovaccari este inlocuit de Gabi Iancu

87' Sutul lui Cristea din lovitura libera este respins de Kuciak

85' Kuciak este avertizat cu galben dupa un fault asupra lui Piovaccari - atacantul Stelei scapase spre poarta polonezilor

79' Mikita i-a luat locul lui Saganowski la gazde

75' Żyro a intrat pe teren in locul lui Furman la Legia

72' Tanase (accidentat) este inlocuit de Leandro Tatu

70' Lovitura libera pentru polonezi, mingea este respinsa de Piovaccari

Legia domina, dar fara ocazii clare de gol

68' Centrarea lui Adi Popa este respinsa de apararea polonezilor

60' Bourceanu este nevoit sa faulteze un adversar, mijlocasul Stelei primeste cartonasul galben

59' Schimbare la Steaua: Stanciu este inlocuit de Adrian Cristea

52' Szukala respine o centrare periculoasa a gazdelor

47' Stanciu primeste cartonasul galben

A inceput repriza a doua

Steaua conduce cu 2-1 la Varsovia dupa primele 45 de minute - Pauza pe "Pepsi Arena"

45+1' Tanase intoarce un adversar, dar trimite peste poarta din apropiere...Steaua rateaza o ocazie importanta

45' Steaua scapa pe contraatac, dar Filip rateaza preluarea, iar faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj...

43' Sutul in forta al lui Furman este deviat de Tatarusanu in corner

42' Szukala respinge o centrare periculoasa a gazdelor

Steaua nu reuseste sa tina prea mult mingea, echipa lui Laurentiu Reghecampf este in dificultate

34' Georgievski primeste cartonasul galben

33' Tanase trimite mult peste poarta

Steaua pierde cu usurinta mingea la centrul terenului, Legia domina disputa

29' Sutul lui Filip, din pozitie favorabila, se duce peste poarta gazdelor

27' Radović inscrie cu o lovitura de cap de langa Latovlevici, Legia revine in ecuatia calificarii

26' Sutul lui Tanase, din unghi, este respins de Kuciak

21' Actiune prelungita de atac a Stelei, mingea ajunge la Piovaccari, dar sutul acestuia ocoleste spatiul portii lui Kuciak

20' Kucharczyk inscrie din apropiere, dar reusita este anulata pentru o pozitie de off-side

18' Filip primeste cartonasul galben dupa un fault dur asupra unui adversar

9' Piovaccari majoreaza avantajul campioanei Romaniei, Steaua conduce cu 2-0 pe terenul celor de la Legia (pasa de gol i-a apartinut lui Filip)

7' Stanciu deschide scorul la Varsovia cu un sut pe jos, la coltul lung. Legia - Steaua 0-1

3' Polonezii au avut prima ocazie a partidei, insa Gardos a rezolvat fara probleme situatia

A inceput partida. Steaua a avut lovitura de start.

Echipe:

Legia Varsovia: Kuciak - Bereszynski, Rzezniczak, Dossa Junior, Wawrzyniak - Vrdoljak, Furman (Zyro '75) - Kosecki, Radovici, Kucharczyk (Ojamaa '63) - Saganowski (Mikita '79). Antrenor: Jan Urban.

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Filip - Popa, Stanciu (Ad. Cristea '59), Tanase (Tatu '72) - Piovaccari (Iancu '89). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitru: Pedro Proenca, ajutat de Tiago Trigo si Bertino Miranda (toti din Portugalia).