Campioana Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea cu polonezii de la Legia Varsovia, in prima mansa a play-off-ului Ligii Campionilor. Dupa o prima repriza dominata de stelisti, Federico Piovaccari a deschis scorul cu un lob superb de la marginea careului. Repriza secunda s-a jucat pe contre, Legia egaland prin Kosecki.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

"Am avut foarte multe ocazii, situatii clare de gol. Am stiut ca vom intalni o echipa buna, care sta bine in teren. Din doua-trei sanse clare n-am reusit sa marcam. Exista acum un meci retur si trebuie sa fim concentrati, indiferent de atmosfera din tribune. Atitudinea nu a fost cea de la meciul cu CFR, Legia putea chiar sa castige meciul", a declarat Laurentiu Reghecampf, la Digi Sport.

Desfasurarea LiveText a partidei de pe "Arena Nationala":

90+4' Arbitrul italian pune punct partidei de pe Arena Nationala.

90+2' Kuciak respinge sutul puternic al lui Adrian Cristea.

89' Adi Popa recupereaza o minge la marginea careului si suteaza milimetric pe langa poarta.

81' Dvalisvili intra in locul lui Saganowski.

78' Kuciak trage din timp si este avertizat si el.

76' Adi Popa patrunde si este faultat la marginea careului. Zyro primeste cartonas galben.

75' Schimbare si la Legia Varsovia, Zyro intra in locul lui Kucharczyk.

70' Autorul golului Stelei, Federico Piovaccari, paraseste terenul inlocuit de Adrian Cristea.

66' Prepelita vede si el cartonasul galben.

61' Gabriel Iancu intra in locul lui Nicusor Stanciu.

59' Faza superba a lui Bourceanu care incheie o actiune personala cu un sut putin pe langa poarta.

57' Kuciak retine lovitura de cap a lui Piovaccari dupa centrarea lui Tanase. Pe contraatac, Furman suteaza peste poarta lui Tatarusanu.

56' Dossa Junior este avertizat dupa un fault la Nicusor Stanciu.

55' Kosecki marcheaza din nou, dar golul este anulat pe motiv de offside.

53' Gol Legia Varsovia. Kosecki inscrie de la cativa metri, pe sub Tatarusanu, dupa o centrare din partea dreapta, din zona lasata libera de Latovlevici.

50' Voleu din afara careului al lui Vrdoljak, departe de poarta lui Tatarusanu.

48' Actiune frumoasa a lui Cristi Tanase care recupereaza si trece de doi adversari, dar este blocat de portarul Kuciak.

46' A inceput repriza secunda. Prepelita ii ia locul lui Pintilii.

Pauza pe National Arena, Steaua conduce Legia Varsovia cu 1-0 dupa golul marcat de Piovaccari

45' Lovitura libera lateral stanga pentru Legia, Tatarusanu respinge lovitura de cap a lui Wawrzyniak.

41' Ciocnire intre Rzezniczak si Pintilii, din care mijlocasul roman iese cu arcada sparta.

37' Mihai Pintilii primeste cartonasul galben si va rata returul din Polonia.

34' Goooool Steaua. Piovaccari se demarca perfect si primeste pasa lui Bourceanu, Dossa Junior il scoate din offside, iar atacantul stelist il lobeaza elegant pe portarul advers.

33' Dubla ocazie la poarta polonezilor, Tanase rateaza singur cu portarul dupa pasa lui Georgievski, iar Stanciu trage din afara careului, dar Kuciak apara.

30' Contraatac al Legiei cu Radovic in partea stanga, acesta centreaza pentru Saganowski care reia cu capul peste poarta lui Tatarusanu.

27' Jan Urban efectueaza prima modificare. Iese Jodlowiec, iar in locul sau intra Broz.

26' Polonezii ajung in careul Stelei, fundasii romani resping fara probleme.

24' Stanciu trage puternic de la 20 de metri, Kuciak respinge.

19' Rzezniczak vede cartonasul galben dupa un fault la Nicusor Stanciu.

16' Corner pentru Steaua, executa Bourceanu, Dossa Junior respinge, iar Georgievski trimite mult peste poarta.

11' Ocazie mare pentru Steaua. Stanciu ii paseaza lui Piovaccari aflat la limita offside-ului, dar italianul este blocat de portarul Kuciak.

6' Tanase suteaza de la 18 metri, departe de poarta Legiei.

3' Latovlevici centreaza din partea stanga, Piovaccari nu ajunge la balon.

1' A inceput partida.

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, N. Stanciu, Tanase - Piovaccari. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Rezerve: Nita, Filip, Prepelita, Ad. Cristea, Pirvulescu, Radut, Iancu

Legia Varsovia: Kuciak - Rzezniczak, Jodlowiec, Dossa Junior, Wawrzyniak - Vrdoljak, Furman - Kucharczyk, Radovici, Kosecki - Saganowski. Antrenor: Jan Urban

Rezerve: Skaba, Brzyski, Broz, Helio Pinto, Ojamaa, Dvalisvili, Zyro

Arbitru: Nicola Rizzoli, Asistenti: Andrea Stefani, Renato Faverani (toti din Italia)