Nationalele de fotbal ale Romaniei si Slovaciei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), miercuri seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, intr-un meci amical, scrie Agerpres.

Bogdan Stancu (43) a deschis scorul pentru echipa noastra, dar oaspetii au egalat dupa pauza prin Stanislav Sestak (56).

Meciul a inceput cu o mare ocazie de gol a oaspetilor, dupa ce Sestak a scapat foarte usor de Latovlevici si a tras la coltul lung, mingea izbind bara (2). Tricolorii au replicat la scurt timp, prin Stancu, al carui sut din afara careului s-a dus alaturi de poarta lui Mucha (6).

Jocul a fost relaxat de ambele parti, cu multe greseli tehnice si lipsa de concentrare, dar echipa noastra a avut o perioada buna la mijlocul primei reprize, cand si-a creat cateva situatii notabile. Lazar a slalomat la propriu prin apararea oaspete si a centrat pentru Torje, care a trimis in plasa, insa micutul mijlocas se afla in pozitie de ofsaid si golul a fost anulat (22). Stancu a reluat bine cu capul (25), dar Mucha a respins.

A fost apoi randul slovacilor sa aiba ocazii mari de gol, prin incisivul Sestak, care a tras de langa Latovlevici si doar interventia providentiala a lui Tatarusanu a facut ca scorul sa ramana ''alb'' (28). Weiss si-a incercat sansa din afara careului, dar sutul sau a trecut peste transversala (29), dupa care Jakubko a ratat o situatie buna, din careu, dupa o minge pierduta de Chiriches (36).

Romania a deschis scorul in min. 43, cand Torje a centrat la bara a doua, de unde Bogdan Stancu a trimis mingea in plasa: 1-0.

Slovacia a inceput mai bine si repriza a doua, iar in min. 56 a reusit egalarea, prin Sestak, din centrarea lui Weiss, cu capul, de langa stelistul Latovlevici, care l-a scapat din nou pe adversarul sau direct: 1-1.

Pintilii (64) a tras pe directia portarului, din intoarcere, dupa care tot el a tras pe langa poarta din careu, in urma unui corner (76).

Jocul a trenat, fiind lipsit de cursivitate in conditiile a numeroase schimbari de o parte si alte. Romania a jucat ultimele aproape zece minute in inferioritate, dupa ce Marica a fost lovit la fata intr-un duel la mijlocul terenului. Kucka a avut sansa de a aduce victoria pentru Slovacia, dar Tatarusanu a respins lovitura libera executata de acesta (90+3).

Tricolorii au facut un joc modest cu Slovacia, ajungand sa fie huiduiti pe final de putinii spectatori prezenti, dupa ce nu au prea atins mingea in ultimele minute. Rezultatul poate fi considerat drept echitabil.

Partida cu Slovacia a fost ultima verificare a tricolorilor inaintea meciurilor decisive cu Ungaria (6 septembrie) si Turcia (10 septembrie), ambele la Bucuresti, in preliminariile Cupei Mondiale din 2014.