Steaua s-a calificat in play-off-ul Champions League dupa ce a remizat, scor 1-1, pe "Arena Nationala", in fata celor de la Dinamo Tbilisi. Latovlevici a deschis scorul in minutul 6, iar Ustaritz a inchis tabela (48'). Vineri (n.r. 9 august) campioana Romaniei va afla adversarul cu care se va lupta pentru accederea in grupele C1.

"Sunt foarte suparat, dar dupa meci vom avea o discutie. Nu se poate sa avem o asemenea atitudine, cred ca am fost clar cand am vorbit cu jucatorii si stiau ce aveau de facut. Nu este normal sa se intre asa pe teren. Nu este normal sa luam gol din faza fixa din nou, multe momente cand dormim pe teren, la nivelul asta nu ai voie sa faci asa ceva. Daca ar fi sa remarc jucatori, cei care au tras echipa dupa ei au fost Tanase, Chiriches, Gardos, Latovlevici, Bourceanu, dar in rest asa nu se poate" - Laurentiu Reghecampf la Digisport.

"Totul se putea schimba daca marcam si golul al doilea. Apoi jocul s-a linistit, iar Steaua a controlat partida si s-a calificat meritat. Ii urez succes in continuare. Am avut sanse de a marca, am ratat si un penalty in tur, apoi Steaua si-a facut jocul. Au jucat mai bine decat noi, trebuie sa recunoastem. Au meritat sa se califice" - Dusan Uhrin Jr. la Digisport.

"Steaua a fost pragmatica, asa cum trebuia. Au fost momente bune, dar si momente mai putin bune. Stanciu a intrat bine si a facut un meci foarte bun. La astfel de meciuri trebuie sa faci atat cat trebuie ca sa te califici. E important ca Steaua si-a asigurat prezenta in grupele Europa League" - Gica Hagi (conform gsp).

Desfasurarea LiveText a partidei de pe "Arena Nationala":

Final de partida: Steaua - Tbilisi 1-1. Campioana Romaniei se califica in play-off cu scorul general de 3-1.

90+3' Sutul lui Chiriches este deviat de apararea oaspetilor

90+2' Seturidze primeste cartonasul galben

S-au aratat trei minute de prelungire

Steaua ataca in finalul disputei, dar fara ocazii mari de gol

82' Actiune frumoasa a lui Prepelita, dar pasa acestuia nu ajunge la Stanciu

80' Stanciu trimite pe jos, la coltul lung - Loria intervine foarte bine si evita golul

77' Vouho este avertizat cu galben pentru un fault asupra lui Bourceanu

74' Adi Popa primeste cartonasul galben

73' Popa ii trimite lui Stanciu, dar sutul acestuia se duce putin pe langa poarta lui Loria

69' Goga primeste cartonasul galben

66' Stanciu trimite in plasa laterala dintr-o lovitura libera de la marginea careului mare

64' Popa suteaza, mingea se duce multe peste poarta lui Loria

Pe "Arena Nationala" sunt 44.225 de spectatori

60' Goga i-a luat locul lui Papava la Dinamo Tbilisi

Oaspetii sunt periculosi in ultimele minute

56' Dvali nu gaseste spatiul portii lui Tatarusanu

56' Prepelita intra pe teren in locul lui Iancu

48' Ustaritz egaleaza cu o lovitura de cap, greseala de marcaj a apararii steliste

46' Gardos si Stanciu au intrat pe teren. Au fost inlocuiti Pintilii si Szukala

Pauza pe "Arena Nationala": Steaua - Dinamo Tbilisi 1-0

44' Sutul lui Popa nu gaseste spatiul portii celor de la Dinamo Tbilisi

42' Lovitura de cap a lui Piovaccari este deviata in corner de Loria. Inca o faza importanta pentru Steaua

41' Sutul lui Pintilii se duce departe de poarta lui Loria

38' Sutul lui Gabi Iancu este blocat de apararea oaspetilor

31' Khmaladze este si el avertizat cu galben

30' Iancu primeste cartonasul galben

25' Tatarusanu evita golul, sutul i-a apartinut lui Grigalashvili

18' Tanase trimte in forta, Loria se intinde si respinge. Ramane 1-0

17' Iancu trimite pe langa poarta

Steaua domina ostilitatile, Dinamo nu-si revine dupa golul primit...

6' Bourceanu il gaseste excelent pe Latovlevici, iar fundasul stanga al Stelei deschide scorul cu un sut pe sub Loria. Steaua - Tbilisi 1-0

5' Loria intervine salutar din fata lui Piovaccari

3' Papava trimite din lovitura libera, mingea se duce peste poarta lui Tatarusanu

A inceput partida de pe "Arena Nationala"

Echipele de start:

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Adi Popa, Iancu, Tanase - Piovaccari

Dinamo: Loria - Seturitdze, Kvaratskhelia, Ustaritz, Kvirkvelia - Grigalashvili, Khmaladze, Papava, Merebashvili - Dvali, Xisco.