Formatia Petrolul Ploiesti a incheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul sustinut, luni, pe teren propriu, in compania echipei Pandurii Targu Jiu, in etapa a doua a Ligii I, potrivit Mediafax. Pentru Petrolul a marcat Dore '85, iar pentru Pandurii a inscris Bohale '80. Petrolul a avut sansa sa ia toate cele trei puncte chiar in ultimele minute de joc, dar Grozav a incercat o "scarita" de la punctul cu var si a ratat o victorie importanta pentru gazari.

0-1: Bohale, aflat la meciul de debut pentru Pandurii, a marcat cu un sut de la circa 10 metri

1-1: Dore a adus egalarea dupa ce a marcat cu un sut sub bara

In minutul 88, Paraskevas a facut hent in careu, arbitrul Istvan Kovacs nu a observat, insa, dupa ce s-a consultat cu asistentul Miclos Nagy, a acordat lovitura de la 11 metri pentru Petrolul, aceasta fiind insa ratata de Gheorghe Grozav.

Petrolul Ploiesti: Pecanha - S. Achim, Geraldo, Benga, Guilherme - Mustivar (De Lucas '65), Hoban - Boudjemaa, Teixeira (Dore '55), Grozav - Hamza (Priso '87). Antrenor: Cosmin Contra

Pandurii Targu Jiu: Lazar - Ungurusan, Paraskevas, Erico, Momcilovici - P. Anton, Breeveld - Buleica, Eric (Bohale '72), D. Nistor (Cristea '90+2) - Matulevicius (Mamele '90+3). Antrenor: Cristian Pustai

Cartonase galbene: Boudjemaa '20, / Erico '24, Ungurusan '33, Paraskevas '38

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat de Miclos Nagy si Octavian Sovre, in timp ce Catalin Popa a fost rezerva.

Observatori au fost Cornel Sorescu, Olimpiodor Antonescu si Catalin Ciubota, in timp ce supervizor a fost Valentin Alexandru.

La meci au asistat aproximativ 11.000 de spectaotori.

Inaintea startului partidei, secretarul general al LPF, Valentin Alexandru, a inmanat celor de la Petrolul trofeul pentru locul trei obtinut la finalul sezonului trecut al Ligii I.

CFR Cluj - ACS Poli Timisoara 2-2

Au marcat: Cadu '57, Deac '80 / Szekely '7, '69 (penalti)

Duminica

Rapid Bucuresti - Viitorul Constanta 1-1

Au marcat: Paun '41 / Benzar '10

Dinamo Bucuresti - FC Vaslui 2-0

Au marcat: Rotariu '57, C. Matei '90+6 (penalti)

Luni, 29 iulie

FC Brasov - Sageata Navodari 1-1

Au marcat: Ionescu '90 / Chitu '76

Petrolul Ploiesti - Pandurii Targu Jiu 1-1

Au marcat: Dore '85 / Bohale '80

Meciul Astra Giurgiu - Steaua Bucuresti a fost amanat pentru o data ce va fi stabilita ulterior.