A fost unul din cei mai activi jucatori ai celor de la Bayern in finala Champions League, iar in minutul 89 a inscris golul victoriei. Arjen Robben si-a indeplinit un vis, acela de a ridica trofelul Ligii Campionilor. "Multa lume mi-a spus ca voi da golul decisiv", a precizat olandezul.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

"A fost un meci echilibrat, noi am avut ocazii, ei au avut ocazii. A fost multa emotie. Inca nu-mi vine sa cred. Multa lume mi-a spus ca voi da golul decisiv", a declarat Arjen Robben, potrivit AS, conform Mediafax.

Bayern Munchen a cucerit Liga Campionilor (editia 2012-2013), echipa pregatita de Jupp Heynckes impunandu-se, scor 2-1, in finala cu Borussia. Mandžukić (60') si Robben (89') au punctat pentru campioana Germaniei, in timp ce Gündoğan (68' - penalti) a inscris pentru formatia din Dortmund. In urma acestui succes, Bayern si-a trecut in palmares a cincea Liga a Campionilor (dupa 12 ani de pauza).