Bayern Munchen a cucerit Liga Campionilor (editia 2012-2013), echipa pregatita de Jupp Heynckes impunandu-se, scor 2-1, in finala cu Borussia. Mandžukić (60') si Robben (89') au punctat pentru campioana Germaniei, in timp ce Gündoğan (68' - penalti) a inscris pentru formatia din Dortmund.In urma acestui succes, Bayern si-a trecut in palmares a cincea Liga a Campionilor (dupa 12 ani de pauza).

* La finala Champions League au asistat 86.278 de spectatori.

* Bayern Munchen a bifat a treia finala a Ligii Campionilor din ultimele patru sezoane.

Final de partida - Bayern a castigat Liga Campionilor, editia 2012-2013

90+4' Mandžukić i-a lasat locul lui Gomez

90+2' Schieber il inlocuieste pe Błaszczykowski

90+2' Nuri Şahin i-a luat locul lui Bender

90+2' Błaszczykowski trimite, dar Neuer retine fara prea mari emotii

89' Ribery ii trimite cu calcaiul lui Robben, iar olandezul inscrie superb, cu o deviere fina, pe langa Weidenfeller. Borussia - Bayern 1-2

87' Weidenfeller respinge in corner un sut violent al lui Schweinsteiger

82' Acelasi Mandžukić reia peste poarta dupa o lovitura de colt a celor de la Bayern

77' Mandžukić trimite in plasa laterala din unghi

76' Weidenfeller respinge sutul lui Alaba

74' Lewandowski inscrie, dar reusita este anulata pentru hent (in momentul preluarii)

73' Ribéry si Grosskreutz primesc cartonasul galben dupa o altercatie

72' Hummels respinge de pe linia portii o minge pe care scria gol. Ocazie monumentala pentru Bayern

70' Hummels suteaza peste poatra dintr-o pozitie favorabila

67' Gündoğan transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri. Borussia - Bayern 1-1

67' Dante il faulteaza pe Reus, lovitura de la 11 metri pentru Borussia

60' Mandžukić deschide scorul, cu un sut din apropiere. Pasa de gol i-a apartinut lui Arjen Robben. Borussia - Bayern 0-1

Fara ocazii mari in primele zece minute ale reprizei secunde

Se joaca in mare viteza si in al doilea mitan

A inceput repriza a doua a finalei Champions League

Pauza pe Wembley: Borussia - Bayern 0-0

43' Greseala imensa a apararii Borussiei, mingea ajunge la Robben, dar olandezul il ia la tinta pe Weidenfeller

37' Muller trimite putin peste poarta cu o lovitura de cap

37' Robben intarzie sutul, iar faza ramane fara rezultat

35' Neuer blocheaza sutul din apropiere al lui Lewandowski. Inca o actiune importanta pentru Borussia

30' Robben scapa singur cu Weidenfeller, dar portarul Borussiei are o interventie providentiala

29' Dante primeste primul cartonas galben al finalei Champions League

27' Martinez trimite cu capul din apropiere, mingea se duce putin peste transversala portii lui Weidenfeller. Doua actiuni importante pentru Bayern

26' Lovitura de cap a lui Mandzukic este deviata in bara de Weidenfeller

22' Bender il intinde pe Neuer, portarul lui Bayern mentine tabela alba

19' Reus suteaza din unghi, Neuer respinge insa in corner

15' Interventie extraordinara a lui Neuer: portarul german respinge cu piciorul sutul lui Błaszczykowski din apropiere. Ocazie mare pentru Borussia

14' Acelasi Lewandowski iese in evidenta: sutul sau puternic este deviat peste transversala de Neuer

13' Actiune luata pe cont propriu de Lewandowski, dar atacantul Borussiei scapa mingea de sub control

11' Blaszczykowski suteaza in diagonala, mingea se duce insa departe de poarta lui Neuer

Borussia a avut initiativa in primele cinci minute ale finalei Champions League

3' Prima actiune importanta a partidei: sutul lui Lewandowski (din interiorul careului mare) este deviat de Boateng

A inceput partida de pe Wembley

Festivitatea de deschidere a finalei de pe Wembley este impresionanta - aduce aminte de realizarile britanicilor de la Jocurile Olimpice de vara din 2012

Echipe:

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender (Şahin '90+1), Gündogan - Blaszczykowski (Schieber '90+1), Reus, Grosskreutz - Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Javi Martinez, Schweinsteiger - Robben, Müller, Ribéry (Luiz Gustavo '90+1) - Mandzukici (Gomez '90+4). Antrenor: Jupp Heynckes

Cartonase galbene: Grosskreutz '73 - Dante '29, Robery '73

Absenti Borussia:Gotze, Owomoyela (accidentati)

Absenti Bayern: Badstuber, Kroos (accidentati)

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia).