Rapid si Steaua au remizat, scor 1-1, dupa o partida care a avut de toate: goluri, ocazii mari, multi nervi si o intrerupere cauzata de suporterii giulesteni. Herea (9') a deschis scorul, in timp ce Bourceanu (81') a inchis tabela. Meciul din Giulesti a fost suspendat pret de minute bune, dupa ce suporterii gazdelor l-au lovit pe Chiriches cu o bricheta, iar apoi au aruncat cu scaune pe teren.

Derby pe GiulestiFoto: HotNews / DP

Click aici pentru rezultate si clasament.

"N-am provocat pe nimeni. Chiriches a primit o bricheta direct in frunte. Nu ne doream sa avem parte de asemenea evenimente si vrem sa castigam campionatul pe teren. Eu am incercat sa-i potolesc, am vorbit cu Pancu, am vorbit cu Marian Rada. Nu cred ca trebuie sa vorbim prea mult despre acest lucru. A fost un meci de fotbal tensionat si atat.

Am avut o posesie zdrobitoare, am incercat sa castigam inca din primul minut. L-am schimbat pe Daniel pentru ca risca sa fie eliminat. Datorita atmosferei mi-a fost teama sa nu primeasca al doilea galben. Pentru mine fiecare meci este un derby, nu doar meciul cu Rapid. Datorita acestui fapt avem atat de multe puncte avans. Important este sa nu ne jignim. Sunt multumit și am avut destule sanse sa facem 2-1 si sa castigam. Ei au avut o singura sansa si au marcat" - Laurentiu Reghecampf, la Digisport.

Meciul a fost Live Text pe HoNews.ro:

Final de partida in Giulesti: Rapid - Steaua 1-1

90+6' Lovitura de cap a lui Iancu a lovit bara, Steaua putea da lovitura la ultima faza a meciului

90+5' Emil Dica este inlocuit de Alex Ionita II

90+1' Tatarusanu greseste la o centrare, dar sutul lui Alex Ionita este deviat in corner de apararea oaspetilor. Ocazie importanta pentru Rapid

S-au aratat patru minute de prelungire

89' Sutul lui Prepelita se duce mult pe langa poarta lui Pecanha

Meciul a fost reluat, dupa aproximativ zece minute

Partida intrerupta in Giulesti - Chiriches a fost lovit cu un obiect aruncat din peluza (o bricheta). Lucrurile au degenerat, iar din tribune s-a aruncat chiar si cu scaune. Jucatorii Stelei au intrat deja la vestiare

81' Bourceanu trimite din afara careului mare, Abrudan deviaza, iar Pecanha nu mai poate interveni. Rapid - Steaua 1-1

77' Mihai Roman este inlocuit de Alexandru Coman

76' Emil Dica primeste cartonasul galben: l-a faultat pe Szukala

72' Ionita reia defectuos din apropiere, centrarea i-a apartinut lui Roman

69' Nicolae Vasile este avertizat cu cartonas galben

67' Pancu este inlocuit de Alex Ionita. Grigore este acum capitanul Rapidului

64' Pecanha iese gresit pe o centrare, dar Tatu nu poate devia in poarta goala

63' Centrarea lui Roman este respinsa de Prepelita, ocazie importanta pentru Rapid

61' Tatu cade in careu dupa un duel cu Voicu - corner pentru Steaua

58' Mihai Roman este surprins in off-side

51' Herea trimite slab de aceasta data, Chipciu respinge - ramane 1-0 pentru Rapid

50' Szukala il faulteaza pe Pancu, lovitura libera pentru Rapid din apropierea careului mare

49' Herea se resimte dupa un duel cu Szukala

46' Tanase a fost inlocuit de Prepelita. A fost a doua schimbare din tabara Stelei

A inceput repriza a doua in Giulesti

Final de prima repriza: Rapid - Steaua 1-0

45+2' Herea trimite acrobatic, mingea se duce mult peste poarta lui Tatarusanu

45+1' Rusescu deviaza cu capul o centrare periculoasa a lui Roman. Actiune importanta pentru Rapid

45' Tanase este avertizat cu galben pentru un fault asupra lui Pancu

42' Lovitura de cap a lui Tatu se duce peste poarta gazdelor. Centrarea i-a apartinut lui Adi Popa

Steaua este in atac pe acest final de repriza, Rapidul se apara cu toate liniiile

37' Pasa in adancime a lui Pancu catre Grigorie a fost deviata perfect de Chiriches. Interventie salutara a fundasului stelist

36' Pecanha iese bine pe o centrare, Steaua putea deveni periculoasa

33' Nicolae Grigore primeste cartonasul galben

31' Tanase centreaza perfect, dar lovitura de cap a lui Rusescu a fost retinuta in doi timpi de Pecanha

29' Adi Popa este faultat, lovitura libera pentru Steaua - de la mare distanta insa (34 de metri). Faza nu a adus nicio modificare pe tabela de marcaj

23' Ionut Voicu primeste cartonasul galben

22' Leandro Tatu intra in locul lui Georgievski

15' Szukala intervine in forta si il faulteaza pe Grigorie. Lovitura libera este trimisa peste poarta de Pancu

13' Latovlevici centreaza bine in fata portii, dar Rusescu nu ajunge la minge

11' Grigorie incearca un lob de la mare distanta, mingea se duce peste poarta lui Tatarusanu

9' Herea executa perfect lovitura libera, iar Rapidul conduce cu 1-0 pe tabela

8' Georgievski intervine neregulamentar la Grigorie, lovitura libera pentru Rapid de la 18 metri. In plus, fundasul Stelei a primit si cartonasul galben

5' Emil Dica il faulteaza dur pe Tanase, lovitura libera pentru Steaua - faza a ramas fara rezultat pe tabela de marcaj

2' Tatarusanu iese si retine o centrare a rapidistilor