Steaua Bucuresti venea la Galati din postura de mare favorita si dupa patru victorii consecutive in campionat. Elevii lui Reghecampf au dominat jocul, au ratat cele mai mari ocazii ale partidei prin Rusescu, dar galatenii, pusi excelent in teren de Grigoras, au aratat un joc defensiv bun cu contraatacuri taioase care au surprins in cateva randuri defensiva stelista.

Ambele goluri aveau sa vina in urma unor faze fixe. Mai intai a inscris Steaua prin Szukala (min 62) in urma unei centrari a lui Latovlevici, pentru ca in ultimul minut al prelungirilor si la ultima faza de atac Galatiul sa reuseasca egalarea prin Sarghi (min 90+4).

Iorga, jucatorul galatean pentru care Steaua si-a manifestat interesul, executa foarte bine o lovitura libera, Georgievski il scapa mult prea usor din marcaj pe Sarghi care-l invinge cu capul pe Tatarusanu din cativa metri aruncand tribunele in aer.

Steaua pierde victoria, dar isi mareste avansul fata de ocupanta locului doi, Astra Giurgiu, la 13 puncte.

In celalalte meciuri al zilei, FC Vaslui a invins cu scorul de 3-2 pe Viitorul Constanta, iar CSMS Iasi a obtinut trei puncte extrem de importante in lupta pentru evitarea retrogradarii, castigand cu scorul de 2-1 contra ultimei clasate, Gloria Bistrita. Golurile vasluienilor au fost marcate de Celeban '51, '86 si Antal '56. Pentru Viitorul au inscris Dica '20 si Alibec '79.