Aventura europeana a Stelei s-a incheiat pe "Stamford Bridge": Chelsea a castigat cu 3-1, iar liderul din Liga 1 a parasit Europa League in "optimi". Mata a deschis scorul in minutul 34, Chiriches a egalat pe finalul primei reprize, dar Terry (58') si Torres (71') au dus-o pe campioana Europei in urmatoarea faza a competitiei.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia
  • "Am jucat bine, dar presiunea din a doua repriza s-a vazut. Ne-au dominat la capitolul forta. Am jucat pana la urma cu castigatoarea Champions League, dar din pacate am pierdut. Am castigat la capitolul experienta si calitate. Nu se compara fotbalul din Liga 1 cu cel jucat in cupele europene" - Adi Popa, la Digisport.
  • "Stiam sigur ca ei vor incerca sa marcheze cele doua goluri de care aveau nevoie. Au fost doua greseli foarte mari pe care le-am facut, mai ales cea de la golul lui Terry. Am avut si noi sansele noastre, am avut ocazii, dar nu am reusit sa mai marcam. Trebuie sa invatam din aceste meciuri. Este important ca jucatorii sa treaca foarte repede peste acest rezultat, pentru ca duminica avem meci in campionat. A fost o atmosfera frumoasa, le multumim suporterilor ca ne-au sustinut" - Laurentiu Reghecampf, la Digisport.
  • "Sunt dezamagit pentru ca nu ne-am calificat, am fost atat de aproape la pauza. Nu am reactionat cum trebuie in anumite momente, iar asta s-a vazut. Am invatat multe din aceasta aventura europeana" - Vlad Chiriches, la Digisport.
  • "Stiam ca va fi dificil, dar am fost increzatori din sansele noastre. In prima repriza, Steaua a fost buna pe contraatac. In a doua repriza, am avut atitudine, iar asta s-a vazut pe tabela" - Rafael Benitez, la Digisport.

Desfasurarea partidei Chelsea - Steaua 3-1:

Dupa cinci minute de prelungire, partida de pe "Stamford Bridge" s-a incheiat. Chelsea - Steaua 3-1, iar englezii merg in "sferturile" Europa League

90+3' Benayoun intra pe teren in locul lui Hazard

Trei minute de prelungire

90' Mata este schimbat de Moses

87' Torres trimite in transversala, ramane 2-1 pentru Chelsea

87' Penalti pentru Chelsea, dupa un fault al lui Bourceanu asupra lui Hazard

84' Rocha ii ia locul lui Rapa la Steaua

83' Cech retine fara emotii sutul lui Latovlevici

79' Tanase (unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren) este inlocuit de Tatu

78' Tanase greseste o minge, Oscar intercepteaza, dar sutul sau se duce pe langa poarta

73' Torres cade in careu, centralul nu dicteaza penalti - decizia arbitrului pare a fi una corecta

72' Mata ii trimite lui Hazard, acesta lasa mingea pentru Torres, iar ibericul inscrie la coltul lung. Chelsea - Steaua 3-1

70' Mikel primeste cartonasul galben

69' Chipciu rateaza o preluare simpla, jucatorul Stelei ar fi scapat singur cu Cech

67' Adi Popa este intins pe gazon, englezii nu trimit mingea afara

62' Sutul lui Chipciu este respins de Cech. Ocazie mare pentru Steaua

60' Mikel deviaza pe langa poarta un sut, Chelsea a trecut pe langa golul trei...

59' Lovitura libera pentru Chelsea: Terry (scapat din marcaj) inscrie cu o lovitura de cap pe coltul scurt. Chelsea - Steaua 2-1

58' Rapa primeste cartonasul galben

Se aude "Mihai Nesu" din tribune

54' Actiune cursiva a Stelei, mingea ajunge la Bourceanu, dar capitanul Stelei rateaza sutul

Steaua este precum acasa pe "Stamford Bridge"...fondul sonor este dominat de suporterii ros-albastrilor

49' Bourceanu vede primul cartonas galben al meciului (a oprit prin fault un atac al englezilor)

49' O noua cursa a lui Adi Popa, centrarea acestuia este insa respinsa de Terry

Fara schimbari in cele doua echipe

A inceput repriza a doua

Pauza pe "Stamford Bridge", Chelsea - Steaua 1-1. In acest moment, britanicii au nevoie de doua goluri pentru a se califica (fara sa mai primeasca)

45+1' Corner pentru Steaua: Bourceanu trimite, Cech respinge o deviere a lui Pintilii, iar Chiriches inscrie din apropiere. Chelsea - Steaua 1-1

44' Adi Popa intercepteaza o minge, patrunde in careul englezilor, dar este blocat de apararea gazdelor

39' Chelsea trece pe langa 2-0: Sutul lui Hazard este respins de Tatarusanu. Apararea Stelei da semne de slabiciune

37' Sutul puternic al lui Mata se duce pe langa poarta Stelei

34' Chelsea - Steaua 1-0. Gazdele deschid scorul dupa o faza care nu anunta nimic: Mata trimite slab, din apropere (dupa un un-doi cu Ramires), Tatarusanu atinge mingea inainte de a intra in poarta...

Jucatorii celor de la Chelsea sunt huiduiti in momentul in care se afla in atac. Atmosfera seamana cu cea de acum o saptamana, de pe "Arena Nationala"

23' Tatarusanu se intinde si respinge sutul lui Mikel. Prima ocazie mare pentru gazde

21' Cech prinde sutul lui Tanase

Steaua traverseaza o perioada foarte buna, englezii sunt dominati chiar pe "Stamford Bridge"

18' Un fan a intrat pe teren, a fost scos imediat de pe terenul de joc

16' Bourceanu il intoarce pe Mikel, dar sutul sau se duce pe langa poarta lui Cech

13' Rusescu pacaleste jocul la off-side al englezilor (pasa geniala a lui Chipciu), dar sutul sau este deviat de Cech in corner (atacantul ros-albastilor a fost singur cu portarul londonezilor)...ocazie imensa pentru Steaua

11' Chelsea preseaza in aceste momente, Steaua se apara cu intreg efectivul

Sustinatorii Stelei domina fondul sonor in multe momente

4' Mata centreaza, dar faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

Englezii au inceput in atac disputa

Se aud suporterii romani prezenti pe "Stamford Bridge"

Echipe:

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Terry, Luiz, Cole - Ramires, Mikel - Oscar, Mata, Hazard - Torres (4-2-3-1)

Steaua: Tatarusanu - Rapa, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Adi Popa, Chipciu, Tanase - Rusescu (4-2-3-1).

"Stamford Bridge" - 6 grade Celsius

Arbitru: Stephane Lannoy, ajutat de Frederic Cano si Michael Annonier (toti din Franta).