Patru suporteri dinamovisti care au provocat incidentele din minutul 25 de la derbiul cu Rapid au fost amendati cu cate 500 de lei si au primit interdictie de a intra pe stadioane timp de un an, a declarat, pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Bucuresti, Georgian Enache.

"Cei patru suporteri dinamovisti care au provocat incidentele din minutul 25 de la meciul cu Rapid au fost identificati si amendati cu cate 500 lei si au primit interdictie de a intra pe stadioane timp de un an pentru provocare si participare la incidente", a spus Enache.

Incidente intre fani dinamovisti si suporteri rapidisti au avut loc, duminica seara, in minutul 25 al derbiului Rapid - Dinamo, de pe stadionul Giuelsti-Valentin Stanescu, fiind nevoie de interventia jandarmilor.

Un grup de 67 de suporteri dinamovisti au vrut sa paraseasca arena, pe la Peluza I. In momentul in care mergeau spre iesire, cinci-sase fani s-au indreptat spre galeria Rapidului, iar mai multi suporteri giulesteni au sarit gardul, moment in care au intervenit fortele de ordine.

Echipa Dinamo a castigat, cu scorul de 1-0 (0-0), meciul disputat in compania Rapid, duminica seara, pe stadionul Giulesti - Valentin Stanescu, in etapa a XXI-a a Ligii I, unicul gol fiind marcat de Ionel Danciulescu.