Steaua s-a calificat dramatic in "optimile" Europa League, dupa un meci tensionat impotriva celor de la Ajax. Dupa 90 de minute, scorul a fost 2-0 pentru ros-albastri (Latovlevici 38', Chiriches 76'), iar izbanda a venit dupa executarea loviturilor de la 11 metri (au ratat Schøne si Moisander de la batavi). Pentru echipa lui Laurentiu Reghecampf urmeaza duelul cu Chelsea.

• Reghecampf: Am practicat un forbal frumos si am incercat sa-i blocam la mijlocul terenului, in zona periculoasa. Cutotii credeam in sansa noastra (la sport.ro)
  • Latovlevici: Reghe ne-a motivat cu un clip (vezi aici). Eu am incredere mare in mine si in echipa si speram in victorie. La ce meci am facut in seara asta suntem capabili sa facem suprize si pe mai departe. I-am zis lui Tatarusanu inainte de meci ca am sa dau gol si pasa de gol, iar el va apara tot la penalty-uri (declaratie la sport.ro)

Finalul prelungirilor, Steaua - Ajax 2-0, urmeaza loviturile de la 11 metri

120' Lovitura de cap a lui Gardos ocoleste poarta olandezilor

117' Parvulescu aluneca, pierde o minge, dar din fericire Sereno trimite pe langa poarta

114' Poulsen primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Filip

111' Adi Popa este blocat la sacrificiu de apararea batava

110' Moisander, scapat din marcaj, trimite periculos cu capul - putin peste transversala

109' Tatarusanu boxeaza o minge dupa un corner al olandezilor

107' Adi Popa prefera un sut in locul unei pase catre Raul Rusescu, iar actiunea ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

A inceput a doua repriza de prelungiri de pe "Arena Nationala"

Se incheie prima repriza de prelungiri

101' Portarul lui Ajax retine o centrare in doi timpi

90+7' De Jong primeste cartonasul galben

90+5' Nikolic este greoi, iar apararea batava il blocheaza fara probleme

90+4' Latovletici trimite slab, fara probleme pentru Vermeer

90+2' Serero incearca un lob de la mare distanta, mingea se duce peste poarta lui Tatarusanu

A inceput prima repriza de prelungiri

Finalul celor 90 de minute, Steaua - Ajax 2-0, urmeaza doua reprize de prelungiri

S-au aratat trei minute de prelungire

Ajax ataca pe final de meci, apararea Stelei rezista cu greutate

83' Tatarusanu se intinde si evita golul cu o parada de zile mari. Doua actiuni importante pentru Ajax intr-un singur minut...

83' Boerrigter trimite cu capul dupa un corner, mingea loveste bara

82' Serero il inlocuieste pe Fischer la Ajax

Atmosfera senzationala pe "Arena Nationala"

80' Centrarea lui Adi Popa este deviata de apararea olandeza. Steaua trecut pe langa golul trei

77' Parvulescu i-a luat locul lui Tatu

76' Chiriches inscrie cu un sut fantastic de la aproximativ 25 de metri. Balonul a lovit transversala inainte de a intra in poarta. Steaua - Ajax 2-0

73' Filip primeste cartonasul galben

71' Sch￯ne il inlocuieste pe Sigthorsson

70' Boerrigter ii ia locul lui Cuenca la Ajax

70' Chiriches nu gaseste poarta dintr-un sut de la aproximativ 27 de metri

66' Tanase este inlocuit de Nikolic

Steaua ataca cu toate liniile, Ajax trece cu greu de jumatatea terenului

60' Adi Popa trimite in bara, de la 16 metri

59' Fischer suteaza violent din afara careului mare, mingea ocoleste spatiul portii lui Tatarusanu. Actiune importanta pentru Ajax

56' Cristi Tanase suteaza de la 20 de metri, balonul se duce putin pe langa poarta. Ocazie mare pentru Steaua

55' Tatu trimite din interiorul unui careu aglomerat al olandezilor, dar sutul este blocat de adversari

Steaua preseaza puternic in aceste momente

52' Chipciu intercepteaza o minge, dribleaza un adversar, dar intarzie sutul si este blocat de olandezi

49' Cursa lui Rusescu este blocata de apararea olandeza, Steaua a trecut pe langa 2-0

46' Prepelita este inlocuit de Filip la Steaua

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza, Steaua - Ajax 1-0

S-au aratat trei minute de prelungire pe "Arena Nationala"

41' Prepelita primeste cartonasul galben

38' Chiriches trimite o pasa superba pentru Latovlevici, fundasul Stelei preia pe piept si inscrie cu un sut la coltul lung, din interiul careului mare. Steaua - Ajax 1-0

34' Rusescu trimite in forta, dar olandezii resping in corner. Ramane 0-0

34' Lovitura libera indirecta pentru Steaua de la cativa metri, dupa ce portarul Vermeer a prins in brate o pasa a unui coechipier

32' Eriksen primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Chipciu

32' Prepelita executa modest o lovitura libera

27' Fischer suteaza pe langa poarta lui Tatarusanu. Olandezii ajung destul de usor in postura de a suta

Fara faze de poarta in ultimele minute, jocul s-a linistit

17' Sutul lui Rusescu (din marginea careului mare) este deviat de fundasii olandezi

12' Ocazie imensa pentru Ajax: sutul lui Eriksen din apropiere este respins de apararea Stelei...

Dupa un inceput avantat al Stelei, Ajax a echilibrat disputa

7' Gardos primeste cartonasul galben

6' Eriksen trimite peste poarta dintr-o lovitura libera

6' Prepelita faulteaza din spate, mijlocasul roman este iertat de central si nu primeste cartonasul galben

4' Patrunderea lui Rusescu este blocata in ultimul moment de apararea batava

Steaua incepe in ofensiva partida, primul corner al ros-albastrilor vine in minutul 2

A inceput partida de pe "Arena Nationala"

Echipe:

Steaua: Tatarusanu - Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Prepelita (Filip '46) - Ad. Popa, Rusescu, Chipciu, Tanase (Nikolici 66) - Tatu (Parvulescu '77). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Ajax Amsterdam: Vermeer - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - De Jong, Poulsen, Eriksen - Cuenca (Boerrigter '70), Sigthorsson (Schone '71), Fischer (Serero '82). Antrenor: Frank de Boer.

Cartonase galbene: Gardos '7, Prepelita '41, Filip '73 / Eriksen '33, De Jong '97, Poulsen '115.