CFR Cluj s-a calificat in premiera in primavara cupelor europene (cel putin in Europa League - si-a asigurat locul trei in grupa) dupa ce a invins, scor 3-1, pe Sporting Braga. Principala arma a campioanei Romaniei a fost Rui Pedro, fotbalist care a marcat de trei ori (7', 15', 33'). CFR-ul se lupta cu Galatasaray pentru a ajunge in "optimile" Champions League.

Desfasurarea partidei CFR Cluj - Sporting Braga:

Final de partida: CFR Cluj - Sporting Braga 3-1, campioana Romaniei isi asigura locul trei in grupa, sinonim cu calificarea in primavara Europa League

S-au aratat patru minute de prelungire

90' Kapetanos trimite din intoarcere, putin pe langa poarta lui Beto

84' Cadu primeste si el cartonasul galben

82' Godemeche ii ia locul lui Bastos la CFR

82' Camora trimite inca o data in bara, CFR-ul si-a mai trecut in cont o ocazie mare

81' Rui Pedro (eroul CFR-ului) este inlocuit de Pantelis Kapetanos

80' Camora trimite in bara, ocazie mare pentru CFR Cluj

Braga domina in aceste momente, CFR-ul se multumeste sa se apere organizat

77' Golul lui Alan este anulat pentru off-side, scorul ramane 3-1 pentru CFR Cluj

74' Sougou este inlocuit de Aguirregaray

72' Sougou este si el avertizat cu galben

70' Rui Pedro primeste cartonasul galben

69' Mossoro intra in locul lui Viana la Braga

59' Bastos scapa singur cu Beto, dar sutul este respins de portarul oaspetilor. Ocazie mare pentru CFR Cluj

57' Ze Luis ii ia locul lui Eder la Sporting Braga

54' Beto retine sutul lui Luis Alberto

A inceput repriza a doua

Pauza in Gruia, CFR conduce cu 3-1 pe Sporting Braga.

45+1' Douglao primeste cartonasul rosu direct, pentru lovirea unui adversar (a lui Rada). Braga ramane in inferioritate numerica

43' Ivo Pinto respinge un balon de pe linia portii, Braga a fost aproape de gol

39' Sougou trimite slab dintr-o pozitie favorabila, CFR putea inscrie golul cu numarul patru

33' Sougou intoarce bine o minge, iar Rui Pedro inscrie cu o executie pe coltul scurt. CFR - Braga 3-1

33' Hélder Barbosa intra pe teren in locul lui Leandro Salino la Braga

30' Bastos trimite in forta, de la 16 metri, Beto respinge cu un reflex foarte bun

27' Felgueiras retine cu siguranta sutul lui Viana

Braga este tot mai periculoasa, oaspetii ajung din doar cateva pase in apropierea careului mare al CFR-ului

23' Cadu respinge in ultimul moment o centrare periculoasa a oaspetilor

20' Eder suteaza in forta, din unghi, in plasa laterala a portii lui Felgueiras

Partida intensa in Gruia, s-au inscris trei goluri in primele 20 de minute

17' Rada greseste in doua randuri, balonul ajunge la Alan, iar acesta marcheaza pe coltul scurt, cu toata opozitia lui Felgueiras. CFR - Braga 2-1

15' Contraatac perfect al CFR-ului: Sougou ii trimite lui Rui Pedro, iar acesta inscrie cu un sut la coltul lung, cu mult efect. CFR Cluj - Braga 2-0

Dupa un inceput tare al CFR-ului, partida a scazut in intensitate

7' Rui Pedro este gasit perfect de Bastos, patrunde in careul oaspetilor si deschide scorul cu un sut la coltul scurt. CFR - Braga 1-0

6' Bastos forteaza obtinerea unei lovituri libere, dar nu primeste nimic din partea centralului

A inceput partida

CFR: 1 Felgueiras - 24 Rada, 13 Piccolo, 20 Cadu (cpt), 3 Ivo Pinto - 6 Muresan, 25 Luis Alberto - 45 Camora, 30 Rui Pedro, 99 Sougou - 16 Rafael Bastos (4-2-3-1).

Braga: 33 Beto - 21 Ismaily, 4 Andre Coelho, 44 Douglao, 25 Leandro Salino - 27 Custodio - 45 Hugo Viana, 14 Ruben Micael - 30 Alan (cpt), 17 Eder, 5 Ruben Amorim (4-3-3).