Vasluiul a pierdut cu 2-0 la Galati, iar distanta fata de Steaua s-a marit la 13 puncte. In aceste conditii este greu de crezut ca echipa lui Porumboiu poate remonta diferenta asa cum declarau razboinici jucatorii moldoveni dupa succesul de pe terenul lui Dinamo. Iorga a deschis scorul cu ungol de generic, sut la vinclu din coltul careului de 16 metri. Vasluiul a avut un penalti clar in finalul primei reprize, dar arbitrul nu a vrut sa vada, fapt ce a determinat o noua reactie virulenta a patronului.

Pandurii Targu Jiu s-a impus la limita in fata Chiajnei (2-1) si se mentine la 8 puncte de lider. Jucatorul Chiajnei Daniel Stan a fost eliminat la doar un minut dupa intrarea pe teren.Cu toate acestea, echipa lui Ilie Stan a reusit sa conduca cu 1-o inca din minutul 2. Echipa lui Grigoras a intors scorul ('40 si '67) si a trecut pe locul doi in clasament.

Rapid traieste periculos in continuare, feroviarii castigand cu 2-1 meciul cu Medias, cu doua goluri marcarte in doua minute pe finalul partidei. Mediasul a deschis scorul prin Eric dintr-un penalti acordat usor. Acelasi arbitru a tratat in mod diferit insa doua faze similare in careul mediesenilor, faze la care rapidistii au cerut lovitura de la 11 m. Fiecare echipa a avut un om eliminat. Gazarii rateaza o ocazie uriasa in prelungiri, iar Pustai este tot mai aproape de demitere.