Steaua a dominat categoric pima repriza a meciul disputat acasa in compania celor de la Gloria Bistrita conducand la pauza cu 3-0. Mihai Costea cu o dubla (7' si 28') su Raul Rusescu (24') au fost marcatorii ros-albastrilor.

Dupa pauza stelisti au redus ritmul dar au continuat sa aiba marile ocazii prin Costea, Popa sau Rusescu. Golgeterul Stelei avea sa reuseasca dubla in minutul 84, pasatorul fiind acelasi fantastic Bourceanu.

Steaua incheie in atac, dar Adi Popa sau Mihai Costea rateaza cu seninatate. Miza slaba a partidei, dar si vremea proasta au dus la o audienta neateptat de slaba in Ghencea, circa 7 mii de spectatori.

Echipa militara ajunge la 32 de puncte si se distanteaza de Vaslui, Dinamo si Rapid care au reusit in aceasta etapa doar rezultate de egalitate in deplasare. Pentru ros-albastri urmeaza meciul din cupa de la mijlocul saptamanii cu Concordia Chiajna, iar apoi marele derby cu Dinamo.

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Rusescu, M. Costea - Nikolici Rezerve: Stanca, Gardos, Filip, Pirvulescu, T. Balan, Dumitras, Rocha

Gloria: Dolha - Trasca, V. Nastase, Canon, Cafasso - Tirca, P. Anton- Ayza, Predescu, Enescu - Braganca Rezerve: Oghinciuc, Trestelnicu, Fl. Bratu, Reano,Laio, Feher, Oct. Ionescu

Luni

Viitorul Constanta - Pandurii Targu Jiu, ora 21.30, Digi Sport.

18. CS Turnu Severin 13 0 4 9 8-19 4.

Echipa Otelul Galati a inceput sezonul cu o penalizare de doua puncte. (sursa rezultate si clasament Mediafax)

LIVE Text

Repriza a II-a

min 91: Steaua incheie in atac. dar Mihai Costea risipeste o noua ocazie mare de gol

min 89: Sut frumos al lui Predescu de la distanta dar Tatarusanu este atent si retine in doua miscari

min 85 Reactie de orgoliu a bistritenilor care puteau profita de o balbaiala in apararea Stelei

min 84 GOOOL Steaua 4-0Dubla Rusescu care inscrie din pasa perfecta a lui Bourceanu

min 81: Bara Steaua. Dubla ocazie pentru stelisti prin M Costea care trimite in bara din interiorul careului in situatie de 1 la 1 cu portarul, iar sutul lui Filip pe recuperare este deviat in corner

min 69: Filip intra in locul lui Nikolic

min 65: Steaua sta mai mult in jumatatea adversa, dar Bistrita devine tot activa pe contraatac

min 50: Steaua ataca dar nu cu aceeasi forta ca in prima repriza

Steaua face doua schimbari: Gardos in locul lui Chiriches si Balan in locul lui Pintilii

Repriza I

min 45 Steaua incheie o repriza pe care a dominat-o in totalitate

min 28: GOOOL Steaua Mihai Costea reuseste dubla

min 24: GOOOL Steaua Raul Rusescu duce scorul la 2-0 in urma unei actiuni personale

min 20 Steaua domina, iar Bistrita contraataca

min 7: GOOOL Steaua. Mihai Costea reuseste sa inscrie cu capul din 7 m in urma unei centrari a lui Bourceanu