Steaua a suferit mult pentru a obtine prima victorie din Europa League, ros-albastrii invingand, scor 1-0, pe FC Copenhaga (pe "Arena Nationala"). Echipa lui Laurentiu Reghecampf a avut nevoie de un autogol al lui Sigurdsson (83') pentru a trece de nordici. In urma acestui rezultat, Steaua este liderul Grupei E, cu patru puncte acumulate (in cealalta partida a serii, Molde a invins cu 2-0 pe Stuttgart).

Nikolic - omul potrivit la locul potrivitFoto: AGERPRES

"A fost un meci foarte greu, Copenhaga este o echipa puternica, bine organizata, dar am avut noroc sa marchez si am castigat cele trei puncte. E cel mai norocos gol din cariera, am fost la locul potrivit la momentul potrivit. Dupa acest meci, avem cele mai mari sanse la primul loc" - Stefan Nikolic (Digisport).

Steaua - Molde

Stuttgart - FC Copenhaga (ambele pe 25 octombrie).

Vezi desfasurarea partidei Steaua vs Copenhaga:

Final de partida, Steaua - FC Copenhaga 1-0

S-au aratat doua minute de prelungire

87' Ocazie importanta pentru oaspeti: Cornelius trimite cu capul putin pe langa poarta lui Tatarusanu

83' Nikolic deviaza, din apropiere, o minge care il loveste pe Sigurdsson inainte de a intra in poarta

74' Wiland primeste cartonasul galben pentru trageri repetate de timp

73' Vingaard intra pe teren in locul lui Gíslason

73' Rusescu suteaza peste poarta

71' Cursa superba a lui Chipciu pe dreapta, centrarea il gaseste pe Nikolic, dar sutul acestuia (deviat) se duce peste poarta

64' Gabi Matei (cu probleme medicale) este inlocuit de Raul Rusescu

62' Cornelius (nemarcat in careul Stelei) trimite cu capul, mingea trece aproape de poarta unui Tatarusanu fara replica

61' Chipciu trimite previzibil de la peste 25 de metri

59' Gabi Matei intervine la sacrificiu, actiune importanta a oaspetilor (Cornelius era intr-o pozitie ideala de gol)

57' Parvulescu centeaza la intalnire, iar reluarea lui Nikolic este retinuta de Wiland. Prima actiune periculoasa a Stelei vine de-abia in minutul 57...

51' Adi Popa primeste cartonasul galben

49' Bourceanu executa o lovitura libera, Gardos deviaza, dar mingea se duce mult pe langa poarta danezilor

A inceput repriza a doua

Doua schimbari la Steaua: Chipciu si Nikolic au intrat pe teren in locul lui Prepelita si Adi Rocha

Pauza: Steaua - Copenhaga 0-0, dupa o prima repriza fara ocazii mari de gol

S-au aratat trei minute de prelungire

38' Prepelita il gaseste bine pe Adi Rocha, dar atacantul stelist este lent, iar danezii indeparteaza pericolul

31' Tanase trimite dezamagitor din afara careului mare

27' Delaney primeste primul cartonas galben al partidei (dupa un fault asupra lui Prepelita)

Fotbal sarac dupa primele 25 de minute pe "Arena Nationala"

Copenhaga arata ca este o echipa solida, care ajunge din doar doua-trei pase la poarta lui Tatarusanu. Nordicii impresioneaza la capitolul conditie fizica

Se joaca mult la centrul terenului, fara actiuni importante

15' Bengtsson suteaza dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, zidul stelist se opune

Mai multi jucatori ai Stelei ies la marginea terenului pentru a schimba ghetele de joc, inadecvate pentru suprafata de pe "Arena Nationala"

10' Adi Popa patrunde prin centrul apararii daneze, dar este blocat in momentul sutului

9' Tanase trimite din unghi, lateral stanga, fara nicio emotie pentru Wiland

Aparare avansata a nordicilor, doua pozitii de off-side in care sunt surprinsi jucatorii Stelei

A inceput partida de pe "Arena Nationala"

Echipe:

Steaua: Tatarusanu - G. Matei (Rusescu '64), Gardos, Chiriches, Parvulescu - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, Prepelita (Chipciu '46), Cr. Tanase - Rocha (Nikolici '46). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

FC Copenhaga: Wiland - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson (Santin '85) - Gislason (Vingaard '72), Claudemir, Kristensen, Delaney - Jorgensen, Cornelius. Antrenor: Ariel Jacobs.

Cartonase galbene: Adi Popa '51 / Delaney '27, Wiland '73.

Arbitru: Luca Banti, ajutat de Riccardo di Fiore si Luca Maggiani (toti Italia).