Steaua a aratat impotriva Petrolului ca este una din marile favorite la castigarea titlului din Liga 1, ros-albastrii impunandu-se la Ploiesti, scor 2-1, dupa ce au fost condusi pe tabela. Bokila (38') a deschis scorul pentru gazde, dar reusitele lui Nikolic (45') si Latovlevic (65') au stabilit invingatoarea.

Laurentiu Reghecampf Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament.

Vezi aici desfasurarea partidei Petrolul - Steaua:

Final de partida, Petrolul - Steaua 1-2

S-au aratat trei minute de prelungire

89' Geraldo incearca sa trimita peste Tatarusanu, insa portarul bucurestenilor retine fara emotii

80' Bokila il gaseste perfect pe Hamza, dar ultimul trimite in tribuna dintr-o pozitie ideala. Ocazie imensa pentru Petrolul

79' Rusescu este inlocuit de Filip, schimbare cu profil defensiv a lui Reghecampf

77' Bokila este avertizat cu galben pentru un atac dur asupra lui Chiriches. Atacantul Petrolului putea primi chiar cartonasul rosu

70' Intra Grozav si iese de pe teren Marinescu

67' Adi Popa i-a luat locul lui Cristi Tanase

65' Bourceanu centreaza perfect, iar Latovlevic (aparut surprinzator in atac) inscrie cu capul, peste Bornescu. Petrolul - Steaua 1-2

62' Oprita este inlocuit de Hoban

53' Geraldo primeste cartonasul galben

52' Prepelita a intrat pe teren in locul lui Pintilii

51' Cristescu este inlocuit de Adrian Cristea

51' Rusescu primeste cartonasul galben

49' Mingea sutata de Tanase (dintr-o lovitura libera) se duce putin pe langa poarta lui Bornescu

A inceput repriza a doua

Pauza la Ploiesti, Petrolul - Steaua 1-1

45' Sutul lui Chipciu este respins de Bornescu, dar mingea ajunge la Nikolic, iar atacantul inscrie cu un sut sub bara. Petrolul - Steaua 1-1

38' Bokila inscrie din apropiere, profitand de o greseala de marcaj a apararii steliste. Petrolul - Steaua 1-0

35' Galamaz primeste cartonasul galben

32' Geraldo il blocheaza pe Nikolic, atacantul stelist intrase insa si in unghi

28' Pintilii primeste cartonasul galben

23' Bornescu si Galamaz evita golul, dupa suturile lui Chipciu si Rusescu. Ocazie monumentala pentru Steaua

16' Bokila scapa singur cu Tatarusanu, dar este neinspirat, iar Chiriches il blocheaza

14' Tatarusanu evita golul cu un reflex bun, sutul i-a apartinut lui Hamza

14' Chipciu cade cu usurinta in careul gazdelor, centralul Marius Avram nu dicteaza penalti

7' Tatarusanu il blocheaza in ultimul moment pe Marinescu, inca o faza importanta pentru gazde

6' Ocazie mare pentru Petrolul: Hamza trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera

4' Rusescu intarzie sutul si este blocat de apararea Petrolului

2' Bourceanu trimite dintr-o lovitura libera, dar niciun coechipier nu ajunge la minge