Steaua a revenit pe primul loc al clasamentului din Liga 1 dupa ce a invins, scor 1-0, pe Rapid. Neinspirati la finalizare, ros-albastrii au fost nevoiti sa astepte pana in minutul 96 golul izbavitor (marcat de Bourceanu).

Bourceanu, omul decisiv al Stelei Foto: AGERPRES

"Sunt multumit. Echipa este foarte bine pregatita si faptul ca am marcat în minutul 96 ma bucura si mai mult. Am mai învins Rapidul in minutul 93, am sperat pana in ultima clipa. Era nedrept sa nu invingem, la cum am jucat. Rapid a tras de timp din minutul 20, trebuie sa ne obisnuim ca asta e tactica pe care o vor adopta cele mai multe dintre echipe impotriva noastra. E important, pe viitor, sa marcam mult mai repede, pentru ca ocazii ne cream. Daca reusim sa le si fructificam, vom avea o misiune mult mai usoara. Am facut un pas important pentru indeplinirea obiectivului. Trebuie sa ne gandim la urmatorul pas, la meciul de Cupa" - Laurentiu Reghecampf (gsptv).

Vezi desfasurarea partidei Steaua - Rapid:

Final de partida, Steaua invinge cu 1-0 pe Rapid

90+6' Lasat fara marcaj, Bourceanu inscrie din interiorul careului rapidist. Steaua - Rapid 1-0

90+3' Chipciu trimite in bara dintr-o lovitura libera de la 23 de metri

S-au aratat cinci minute de prelungire

88' Szukala suteaza de la 16 metri - mingea se duce peste poarta

78' Pancu trimite slab, din cadere, Tatarusanu retine fara emotii (pasa i-a apartinut lui Surdu). Rapidul putea da lovitura pe contraatac

76' Tibi Balan intra pe teren, cel inlocuit este Cristi Tanase

74' Roman ii ia locul lui Herea

71' Raul Rusescu este inlocuit de Nikolic

69' Bourceanu trimite in forta, insa peste transversala

65' Actiune prelungita de atac a Stelei, Chipciu trimite din unghi, mingea loveste bara

64' Surdu primeste cartonasul galben

63' Burca gafeaza ca un incepator, mingea ajunge la Rusescu, dar sutul acestuia este blocat de Pecanha

60' Glauber greseste o pasa simpla, Chipiciu intervine, dar sutul acestuia este respins cu piciorul de Pecanha

59' Nicolae Grigore este inlocuit de Ovidiu Burca

55' Pancu primeste cartonasul galben

53' Bilasco este inlocuit de Goga

49' Glauber este avertizat cu galben

46' Adi Rocha a fost inlocuit de Adi Popa la Steaua

A inceput repriza a doua

Pauza, Steaua - Rapid 0-0

42' Georgievski primeste cartonasul galben pentru prosteste

38' Paul Codrea intervine salutar la o minge pe care scria 1-0 pentru Steaua. Giulestenii fac din ce in ce mai greu fata atacurilor gazdelor

35' Adi Rocha trimite la coltul lung - putin pe langa poarta Rapidului

32' Raul Rusescu trimite din prima, mingea se duce insa mult peste poarta giulestenilor (atacantul ros-albastilor a lovit defectuos balonul)

Pe "Arena Nationala" sunt 42.876 de spectatori

24' Pecanha iese dintre buturi si il blocheaza pe Adi Rocha. Steaua este din ce in ce mai periculoasa

23' Raul Rusescu nu reuseste sa impinga mingea in poarta din doar cativa metri, ocazie imensa pentru ros-albastri

21' Prima actiune importanta a Rapidului - mingea ajunge pe un culoar la Teixeira, dar lobul acestuia este respins in ultimul moment de Tatarusanu. Cea mai mare ocazie de pana acum

Giulestenii nu par capabili sa lege mai mult de doua-trei pase, in timp ce Steaua este periculoasa doar pana la aproximativ 20 de metri de poarta Rapidului...

7' Rusescu isi incearca norocul de la mare distanta, balonul se duce insa departe de poarta lui Pecanha

6' Prima faza importanta a partidei: Chipciu nu loveste mingea cum trebuie din interiorul careului mare al giulestenilor