Romania a debutat cu dreptul in preliminariile pentru Mondialul de Fotbal din 2014, tricolorii castigand, scor 2-0, pe terenul Estoniei. Fara sa impresioneze, echipa lui Victor Piturca a obtinut cele trei puncte gratie reusitelor lui Torje '55 si Marica '75.

Vezi desfasurarea partidei Estonia - Romania:

Final de meci dupa trei minute de prelungire, Romania se impune la Tallin cu 2-0

90+2' Dorin Goian este inlocuit de Gaman

85' Marius Niculae i-a luat locul lui Ciprian Marica

82' Goian deviaza nefericit o minge, dar Lobont se intinde si respinge

79' Marica primeste cartonasul galben

76' Kink i-a luat locul lui Puri

75' Inca o faza in care Torje il angajeaza bine pe Marica, iar de aceasta data atacantul nu mai greseste tinta. Estonia - Romania 0-2

72' Combinatie Torje-Marica, ultimul scapa singur spre poarta gazdelor, dar trimite putin pe langa bara. Ocazie mare pentru Romania

65' Costin Lazar a fost inlocuit de Pintilii

61' Voskoboinikov a intrat pe teren in locul lui Vunk

55' Marica ii fura mingea unui adversar, centreaza in fata portii, iar Torje deschide scorul din cativa metri. Estonia - Romania 0-1

52' Marica deviaza pentru Grozav, dar sutul acestuia din unghi se duce pe langa poarta

48' Marica isi incearca norocul, dar fara rezultat pe tabela de marcaj

46' Torje trimite de la mare distanta, niciun pericol pentru gazde

46' Lindpere a intrat pe teren in locul lui Ojamaa

Pauza la Tallin, Estonia - Romania 0-0, dupa 45 de minute de fotbal sarac...

45+1' Grozav primeste cartonasul galben pentru o intrare intarziata

38' Torje ii paseaza lui Marica, dar acesta intarzie sutul si este blocat. Prima faza mai importanta a tricolorilor a venit de-abia in minutul 38...

36' Goian il blocheaza pe Oper, gazdele sunt periculoase pe contraatac

19' Grozav suteaza mult peste poarta Estoniei, Romania nu impresioneaza in primele 20 de minute

Tricolorii combina mai mult in propria jumatate de teren, echipa lui Piturca nu este periculoasa in atac

12' Bourceanu trimite din corner, iar sutul lui Tanase este retinut in doi timpi de Pareiko

8' Oper se intoarce cu mare usurinta de langa Chiriches, dar sutul acestuia se duce putin pe langa poarta. Prima ocazie de gol a partidei apartine gazdelor

Fara actiuni importante in primele minute, se joaca mai mult la intamplare

A inceput partida de la Tallin

Estonia: Pareiko - Jaager, Morozov, Klavan, Teniste - Dmitrijev, Vassiljev, Vunk - Puri, Ojamaa, Oper (4-1-3-2).

Romania: Lobont - Matel, Chiriches, Goian, Rat - Costin Lazar, Bourceanu - Torje, Grozav, Tanase - Marica (4-2-3-1).

Stadion: "A. Le Coq", Tallin

Arbitru: Milorad Mazici (Serbia), ajutat de asistentii Milovan Ristici si Igor Radojcici (ambii Serbia).