Tehnicianul Dorinel Munteanu s-a declarat dezamagit de infrangerea echipei Otelul Galati, scor 2-3, in meciul cu Pandurii Targu Jiu, apreciind ca arbitrul Alexandru Tudor a acordat un penalti eronat pentru gorjeni, transmite corespondentul Mediafax.

"Sunt dezamagit de rezultat, la capatul unui joc foarte bun al echipei mele. Din pacate Tudor i-a bagat pe Pandurii in joc printr-un penalti acordat eronat. Nu cedez, sunt alaturi de echipa, echipa este alaturi de mine, mergem mai departe", a declarat Munteanu.

Formatia Pandurii Targu Jiu a invins, luni seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-0), echipa Otelul Galati, intr-un meci contand pentru etapa a V-a a Ligii I.

Pentru Pandurii au marcat Maxim '19 (penalti) si Karim '72, '90+2, iar pentru Otelul au inscris Iorga '62 (penalti) si Inkango '90.

Viitorul Constanta - Gaz Metan Medias, scor 0-1

Formatia Gaz Metan Medias a invins, luni, la Galati, cu scorul de 1-0, echipa Viitorul Constanta, intr-un meci contand pentru etapa a V-a a Ligii I, in care constantenii au jucat in noua din minutul 67.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Astafei in minutul 88.

Viitorul a jucat cu un jucator mai putin, dupa ce Larie a fost eliminat in minutul 13, pentru un fault din postura de ultim aparator asupra lui Sergiu Bus. La aceasta faza, arbitrul Marcel Barsan a acordat penalti pentru Gaz Metan, insa Florin Dan a ratat.

Din minutul 67, Viitorul a ramas cu doar noua jucatori in teren, dupa ce Tosca a fost eliminat pentru cumul de cartonase.

Viitorul Constanta: Vatca - Larie, Bejan, Mladen, Tosca - Al. Lazar, Onicas - Iancu (Balasa '69), Dica (Albu '54), Chitu - Vl. Rusu (Putanu '19). Antrenor: Catalin Anghel

Gaz Metan Medias: Buchta - Frasinescu, Markovic, Akaki (Vasilache '62), Vukadinovic - Todea (Roman '46), Fl. Dan - C. Petre, Astafei, Sg. Bus (Breeveld '74) - Tahar. Antrenor: Cristian Pustai

Cartonase galbene: Tosca '49, '67 / Astafei '89

Cartonase rosii: Larie '13, Tosca '67

Meciul a fost arbitrat de Marcel Barsan, ajutat de Cristian Nica si Gero Szabo.

Astra a invins FC Brasov, scor 2-1

Formatia Astra Ploiesti a invins, luni, in deplasare, cu scorul de 2-1 (2-1), echipa FC Brasov, intr-un meci contand pentru etapa a V-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Pentru FC Brasov au marcat Cr. Munteanu '3 (penalti), iar pentru Astra au inscris Gaman '26 (penalti) si Fatai '37.

1-0: Cr. Munteanu inscrie din penalti, dupa un fault al lui Barboianu asupra lui Batin

1-1: In minutul 24, Olariu primeste cartonas rosu dupa un fault asupra lui Seydu, in postura de ultim aparator, iar Gaman inscrie din penalti.

1-2: Fatai inscrie cu un sut din lateral.

In minutul 47, Mateiu a sutat in bara, de la 23 metri.

FC Brasov: Taborda - Velayos, Lazar, Cr.Munteanu, Cr.Ionescu - Mateiu, Tames (Olariu '13), Madeira - I.Popa (Brata '72) - Hadnagy (Viveiros '29), Batin. Antrenor: Ionut Badea.

Astra: Lung - Matel, Melinte, Gaman, Barboianu (Morais '17)- Enache, Seto, Seydu, Distefano - Ivanovski, Fatai. Antrenor: Gheorghe Multescu.