Echipa nationala a Romaniei a pierdut, miercuri, cu scorul de 3-4 (0-1), partida amicala disputata la Ljubljana, in compania reprezentativei similare a Sloveniei, acesta fiind ultimul meci de verificare al echipei antrenate de Victor Piturca inaintea startului preliminariilor Cupei Mondiale, potrivit Mediafax.

Apararea, veriga slaba a nationaleiFoto: Agerpres

Golurile au fost marcate de Cesar '4, Dedici '51 din penalti si '60, Kirm '70, respectiv Papp '56, Torje '68 din penalti si Grozav '80.

1-0: Slovenia a deschis scorul in minutul 4, prin capitanul Bostjan Cesar, care a reluat cu o lovitura de cap din 6 metri o centrare venita de pe partea dreapta.

In minutul 48, Ciprian Marica a inscris, insa golul a fost anulat pentru hent comis de atacantul roman.

2-0: In minutul 50, Vlad Chiriches l-a faultat pe Birsa in careu, dupa ce a preluat gresit. Penaltiul a fost transformat de Zlatko Dedici.

2-1: Papp inscrie primul sau gol la echipa nationala, dupa ce reia din trei metri o centrare din lovitura libera a lui Torje.

3-1: Zlatko Dedici realizeaza dubla in minutul 60, dupa ce inscrie cu un sut de la 14 metri lateral dreapta pe langa Bogdan Lobont

3-2: Handanovici il faulteaza in careu pe Tanase in minutul 67, iar Torje transforma penaltiul un minut mai tarziu.

4-2: In minutul 70, Kirm inscrie cu un sut de la 9 metri lateral stanga.

4-3: Marius Niculae intoarce o minge pentru Gheorghe Grozav, care inscrie din 8 metri la coltul lung.

Slovenia: Handanovici - Brecko, Suler (Maroh '90+2), Cesar, Struna - Birsa (Sisici '80), Radoslavljevici, Kurtici (Mertelj '72), Dedici - Kirm (Bacinovici '89) - Matavz (Velikonka '84). Antrenor: Slavisa Stojanovici.

Romania: Lobont - Papp (Luchin '74), Chiriches, Gaman (Tamas '46), Rat (Latovlevici '80) - Cocis, Lazar (Bourceanu '46) - Torje, B. Stancu (Grozav '46), Tanase - Marica (M. Niculae '65). Antrenor: Victor Piturca.

Cartonase galbene: Suler '55, Handanovici '67 / Torje '32, Papp '63, Tamas '81.

Primul meci al echipei Romaniei in preliminariile CM-2014 din Brazilia va avea loc in 7 septembrie, cu Estonia, in deplasare.