Steaua Bucuresti a reusit un meci bun la Trnava castigand cu 3-0 dupa ce in tur a fost invinsa pe teren propriu cu 1-0. Ros-albastrii se califica in play off-ul Europa League unde vor fi cap de serie.

Rusescu, decisiv pentru SteauaFoto: steauafc.com

Rocha a dechis scorul rapid pentru echipa bucuresteana inca din minutul 8 fapt ce i-a permis echipei antrenate de Reghecampf sa construiasca cu liniste si sa nu sacrifice apararea.

Slovacii de la Spartak au sperat ca vor duce meciul in prelungiri, dar Rusescu (min 75) marcheaza cu capul pentru 2-0 profitand si de greseala portarului advers care scapa mingea.

Nikolic isi trece si el numele pe lista marcatorilor (min 85) cand ramane nemarcat in preajma careului mic si reia nestingherit cu capul centrarea excelenta a lui Parvulescu.

Steaua Bucuresti: Stanca - Georgievski, Gardos, Chiriches, Parvulescu - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu (T. Balan '89), Fl. Costea (Latovlevici '80) - Adi Rocha (Nikolici '60). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Spartak Trnava: Filipko - Stozicky, Janecka, Cvirik (Tomacek '25), Hanzel - Gross, Karhan - Sabo, Carnota (Mikinici '82), Bicak (Koubsky '88) - Mikovici. Antrenor: Pavel Hoftych.

In celalalt meci al serii, Rapid a invins-o pe Heerenveen cu 1-0 (Herea din penalty in min 20) dupa o prima repriza excelenta in care a avut un gol valabil anulat (min 22) si a ratat mai multe ocazii mari de a marca. In meciul tur olandezii au castigat cu un categoric 4-0 si se calific amai departe cu scorul general de 4-1.

In play off-ul Europa League va merge si Vasluiul care a pierdut miercuri partida de pe teren propriu cu Fenerbahce, scor 1-4 dupa ce in tur reusisera un excelent 1-1.

Tot miercuri, CFR Cluj s-a calificat la Liberec dupa ce a invins formatia locala Slovan cu scorul de 2-1. In tur clujenii castigasera cu 1-0. Gruparea din Gruia asteapta sa-si cunoasca urmatorul adversar din play-off-ul Ligii.

Tragerea la sorţi a play-off-ului Ligii Europa va avea loc, vineri, de la ora 14.30.