Rapid si FC Vaslui au incheiat la egalitate, 2-2, primul derby din debutul noului sezon de Liga 1. Un meci frumos, tensionat si cu reusite superbe, remarcatii fiind Wesley, autor al unei duble, si Teixeira, motorul Rapidului.

Vasluiul, cu Dani Coman si Marius Niculae in teren, au preluat conducerea in minutul 31 cand Wsley a reusit deschiderea scorului in urma unei lansari in adancime a lui N'Doye. A iesit insa la rampa simbolul giulestenilor, veteranul Pancu marcand spectaculos, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, chiar in finalul primei reprize.

Vasluiul s-a dovedit echipa mai incisiva si Wesley ii readuce pe moldoveni in avantaj imediat dupa reluare jocului ('47) printr-un sut-foarfeca din interiorul careului mic. Rapidul preseaza, Vasluiul iroseste sanse bune, iar Teixeira aduce un egal meritat giulestenilor in minutul 83.

Vineri

Pandurii Targu Jiu - Universitatea Cluj 6-2

Au marcat: Ibeh '11, '23, Viera '15, Radut '66 (penalti), Matulevicius '76, Boutadjine '85 / Patrascu '43, Pacurar '75

CS Turnu Severin - Dinamo Bucuresti 1-2

Au marcat: Vancea '52 / Axente '50, Danciulescu '80