Rapidul a castigat cu 3-1 in fata finlandezilor de la MyPa, in mansa-tur din turul 2 preliminar din Europa League; calificarea se joaca saptamana viitoare, in returul din Finlanda. Giulestenii au prima sansa, dupa ce si-au demonstrat joi seara superioritatea tehnica si tactica.

Ioan Ovidiu SabauFoto: fcrapid.ro

Teixeira a deschis scorul in minutul 8 (sut plasat, de la 16 metri); finlandezii au egalat in minutul 26 prin Williams (la o faza in care fundasul Oros si portarul Albut au fost lipsiti de reactie); lucrurile au revenit la normal inaintea pauzei - Grigore a readus Rapidul in avantaj cu o lovitura de cap (40), iar Pancu a marcat golul serii in minutul 45 - "scarita" din centrul careului, dupa ce si-a "culcat" adversarul direct, din fenta.

Antrenorul Sabau a debutat cu victorie in Giulesti, iar Pancu ramane "regele" arenei - a aratat mai mult fotbal, decat toti coechipieirii. Si adversarii... :))

'86 Milisavljevici suteaza din afara careului, balonul trece putin pe langa poarta.

'83 Goga centreaza in fata portii lui MyPa, Ilijoski rateaza de la 6 metri, cu poarta goala.

'81 Albut blocheaza un sut violent al lui Kuka, de la 35 de metri.

'72 Ritmul a scazut, ambele echipe acuza caldura din Bucuresti. MyPa stie ca are nevoie de o reusita pentru a-si mari sansele in retur, dar nu are resurse (nici fizice, nici tactice) sa ajunga la poarta lui Albut.

'66 Ilijoski, angajat la marginea careului, este blocat de portarul finlandez in ultima clipa.

'60 Rapidul foloseste intariri in ofensiva: au intrat dupa pauza Ilijoski si Goga. Trupa lui Sabau cauta golul 4, pentru a-si usura misiunea in retur.

'55 Ocazie mare Rapid: Grigore a reluat cu capul, de la 6 metri, au respins finlandezii, de pe linia portii!

'51 Fanii giulesteni aprind torte, iar una a ajuns in teren, foarte aproape sa loveasca un jucator de la MyPa.

'48 Finlandezii au lovitura libera de la 20 de metri, suteaza O'Neill, mult peste poarta lui Albut.

'45 Gol senzational Pancu: scarita de la marginea careului, dupa ce a culcat doi fundasi, in dribling, 3-1 pentru Rapid!

'40 Gol Rapid! Nicolae Grigore gaseste poarta cu o lovitura de cap, expediata din centrul careului. Pasa decisiva i-a apartinut lui Mihai Roman.

'33 MyPa a reusit sa echilibreze si urca ceva mai mult. Rapidul, sub impresia golului primit, au dificultati in a reveni la prestatia din primele minute.

'26 Williams reuseste sa egaleze, dupa o neglijenta defensiva a Rapidului: a preluat in interiorul careului, de langa un Oros apatic, si a sutat, nu foarte tare, in coltul lung al portii lui Albut - si el, lipsit de reactie.

'23 Pancu executa o lovitura libera de la 30 de metri, trimitand pe langa bara stanga.

'17 Teixeira apare din nou la finalizare, dar sutul sau, trimis de la 25 de metri, nu este cadrat.

'14 Mihai Roman suteaza puternic de la marginea careului, portarul advers respinge cu dificultate.

'8 Teixeira deschide scorul cu un sut plasat, expediat de la marginea careului. Un gol meritat pentru Rapid, dupa seria de ocazii din start.

'7 Oros reia din 10 metri, pe langa poarta lui MyPa. Rapidul domina net debutul, finlandezii par topiti de caldura.

'5 Pancu suteaza de la marginea careului, dupa o actiune personala. Balonul trece pe langa poarta finlandeza.

'2 Ocazie importanta pentru giulesteni: centrarea lui Teixeira il gaseste pe Abrudan liber la 6 metri, reluarea este insa modesta.

Rapid, formula de start cu MyPa: Albut - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Milislavljevici - Roman, N. Grigore, Teixeira, Stefan Grigorie - Surdu, Pancu.