Spania este prima finalista a campionatului european de fotbal. Miercuri seara, la Donetk, nationala spaniola a invins Portugalia cu 4-2, dupa executarea loviturilor de departajare. La capatul primelor 120 de minute de joc efectiv, scorul fusese egal, 0-0. In finala, Spania va intalni castigatoarea semifinalei Germania - Italia (care se disputa joi, de la ora 21,45).

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Spaniolii au fost rasplatiti pentru insistenta cu care au cautat golul in prelungiri - cea mai buna perioada de joc pentru echipa pregatita de Vicente Del Bosque. Iniesta a ratat cea mai mare ocazie (sut respins de Patricio) in minutul 104: pana in acel moment, semifinala rar s-a ridicat la nivelul asteptat si nu a furnizat in niciun caz spectacolul promis de doua echipe cu pretentii ofensive.

Loviturile de departajare au adus decizia: primii care au ratat au fost spaniolii prin Xabi Alonso, dar lucrurile s-au reechilibrat imediat, dupa greseala lui Moutinho. Urmeaza reusitele: Iniesta, Pique si Ramos pentru Spania, Pepe si Nani pentru portughezi. Rateaza insa Brunos Alves, oferindu-i lui Fabregas sansa de a inchide meciul. Catalanul marcheaza si spaniolii obtin calificarea, fara ca marele rival Cristiano Ronaldo sa mai apuce sa execute lovitura.

Fabregas... bara si gol, spaniolii sunt in finala! 2-4

Bruno Alves, pentru lusitani: bara, 2-3!

Sergio Ramos pentru spanioli: scarita, 2-3!

Nani: gol sub transversala, 2-2!

Pique gaseste golul: 1-2, Spania!

Pepe egaleaza: 1-1!

Iniesta gol pentru Spania: 0-1!

Moutinho rateaza, apara incredibil Casillas!!!

Xabi Alonso pentru Spania: rateaza!!!

'120 Punct final: calificarea se va stabili in urma loviturilor de departajare.

'118 Pedro si Iniesta cauta cu disperare golul calificarii: spaniolii vor sa evite supliciul loviturilor de departajare.

'114 Scapa Pedro spre poarta portugheza, este insa prins din urma de fundasi si deposedat.

'109 Sut deviat al lui Fabregas. Este limpede ca portughezii asteapta loviturile de departajare.

'105 Sut Ramos peste poarta lui Patricio: se incheie prima repriza de prelungiri, dominata de spanioli.

'104 Ocazie uriasa Spania: Iniesta suteaza din 8 metri, Rui Patricio respinge incredibil!

'96 Sut Iniesta, de la marginea careului, respins de blocajul fundasilor centrali ai Portugaliei.

'90 Cristiano Ronaldo, singur la marginea careului, suteaza peste poarta, dezamagitor: o mare ocazie a lusitanilor!!!

'87 Xavi ii lasa locul lui Pedro: spaniolii au epuizat schimbarile.

'84 Lovitura Cr. Ronaldo: hent Arbeloa. Se repeta lovitura libera, de la 24 de metri. Peste poarta.

'81 Nelson il inlocuieste pe Almeida: prima schimbare a Portugaliei, efectuata atat de tarziu?! Probabil lusitanii au luat in calcul prelungirile.

'78 Doua echipe atat de ofensive (in mod normal) au oferit un meci meschin astazi: ultimul sfert de ceas, fara ocazii in continuare.

'72 Lovitura libera Cristiano Ronaldo, 30 metri: peste poarta.

'67 Contra Spania, cu sut Xavi, in bratele lui Patricio.

'65 Xavi executa o lovitrua libera in fata portii, la intalnirea cu Fabregas, dar blocheaza Almeida, repliat inspirat.

'60 A doua schimbare la spanioli: a iesit Silva, inlocuit de Jesus Navas.Cartonas galben pentru Pepe. Un sfert de ceas urat, dintr-un meci care a pierdut si bruma de ritm din prima perioada.

'57 HUgo Almeida scapa in pozitie centrala si prefera sa suteze, afara, in locul unei pase catre una din extreme.

'53 Si portughezii au o lovitura de colt, irosita usor de Moutinho. Vicente del Bosque il pregateste pe Fabregas. Experimentul Negredo a ajuns la final.

'50 Lovitura de colt pentru Spania: centrare Xavi, blocata de Pepe.

'40 Cristiano Ronaldo provoaca acordarea unui cartonas galben lui Sergio Ramos.

'37 David Silva ajunge la 16 metri, in viteza, dar cauta o pasa suplimentara, in locul unui sut. Problema Spaniei: vrea sa intre cu mingea in poarta, uneori...

'31 Replica Ronaldo - sut la firul ierbii, de la 16 metri, alaturi. Impresionanta viteza de reactie a portughezului!

'29 Iniesta, sut aproape de gol, peste poarta, de la 18 metri. Ocazie buna pentru spanioli.

'28 Portughezii cer penalty la o interventie ratata a lui Ramos, in propriul careu: reluarile arata ca mingea l-a lovit in piept si barbie pe aparatorul spaniol. Cakir a avut dreptate. De aceasta data.

'22 Arbitrul turc Cakir, sub meci: lasa jocul sa mearga mai departe la doua faze de fault evident. In prima, Iniesta a fost cel faultat, in a doua a fost portughezul Nani. Prestatia arbitrilor a fost sub nivelul turneului, astfel ca nu e nicio supriza...

'17 Lovitura libera laterala Cristiano Ronaldo: sut in zid. Unghiul era complicat, chiar si pentru un fotbalist atat de ambitios.

'13 Prima sarja Cristiano Ronaldo, incheiata cu centrare pentru Almeida, prinsa de Casillas. Spaniolii au inchis cu trei oameni in zona lui Ronaldo, ceea ce demonstreaza respectul de care se bucura atacantul portughez.

'9 Si Spania are prima ocazie... A reusit sa ajunga la poarta, prin devierile de mare finete ale lui Silva si Iniesta: pasa ultimului l-a gasit pe Arbeloa in careul portughez, dar sutul trece peste poarta lui Patricio.

'5 Portugalia acopera mai bine terenul, cu un pressing foarte avansat.Este singura cale prin care lusitanii cauta sa impiedice posesia spaniola. Intrebarea este daca sunt pregatiti fizic sa sustina un asemenea ritm.

'2 Debut promitator pentru nationala portugheza: un sut Veloso, respins de fundasi, apoi o lovitura de colt batuta cu vicleni - Casillas trebuie sa fie atent pentru a respinge pericolul.

Portugalia: Rui Patricio - Joao Perreira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles, Miguel Veloso, Moutinho - Nani, Hugo Almeida, Cristiano Ronaldo.

Spania: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pique, Alba - Busquets, Xabi Alonso - Xavi, Iniesta, Silva - Negredo.