Cristiano Ronaldo a marcat golul calificarii Portugaliei in semifinale: atacantul lui Real si-a demonstrat clasa si in "sfertul" cu Cehia, in care - in afara reusitei din minutul 80 - a mai trimis de doua ori mingea in bara. Trupa lui Bento a dominat net repriza secunda, in care adversarul isi epuizase energiile, singurul argument pe care s-a bazat selectionata lui Bilek.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Portugalia, inspirata de golul lui Cristiano si de jocul remarcabil al lui Moutinho, se pregateste de semifinale, faza in care va intalni castigatoarea meciului dintre Spania si Franta (sambata seara, 21.45).

'90 Patru minute de prelungiri, dar Cehia nu izbuteste sa ajunga la careul lui Rui Patricio.

'89 Cristiano Ronaldo este imbrancit in careul cehilor, dar nu primeste penalty-ul evident pe care il merita.

'88 Sut Meireles, peste poarta lui Cech. Cehia nu are forta sa revina.

'83 Cech salveaza poarta, la sutul lui Pereira.

'80 Gol Cristiano Ronaldo! Centrare Moutinho, Cristiano apare la finalizare in centrul careului, reia cu capul imparabil: 1-0 pentru lusitani!

'79 Jiracek incearca un contraatac, arunca mingea la bataie, dar Patricio retine fara probleme.

'75 Sut Nani, blocat in ultima clipa: ocazie mare pentru portughezi.

'73 Ronaldo ii ofera o minge ideala lui Meireles, dar sutul trece mult peste poarta ceha.

'66 Sut Moutinho, scos de sub transversala de Cech.

'63 Sut Baros, mult peste poarta, dar Cehia a reusit sa re-echilibreze jocul, dupa ce lusitanii dominasera startul reprizei.

'61 Pilar scapa de trei adversari in drumul spre poarta portugheza, dar rateaza centrarea decisiva. Iese Darida, intra Rezek.

'60 Almeida trimite in poarta lui Cech, din ofsaid. Golul nu este validat.

'56 Ronaldo si Meireles suteaza spre poarta lui Cech, mingea nu este cadrata corect. Presiunea lusitanilor continua.

'52 Portugalia si-a asumat comanda jocului si domina net debutul de repriza.

'49 A doua bara a lui Ronaldo: lovitura libera de la 24 de metri.

'46 Prima ocazie a reprizei apartine tot Portugaliei: Almeida ramane singur la 6 metri, dar - surprins si el - reia cu capul pe langa buturile lui Cech.

'45+1 Bara Cristiano Ronaldo, dupa o pirueta surprinzatoare in 16-le Cehiei. Se fluiera finalul primei reprize: Cehia a scazut ritmul in finalul perioadei, permitand Portugaliei sa isi etaleze tehnica si viteza superioare.

'44 Nani cade in careul ceh si cere penalty. Howard Webb nici macar nu se gandeste la o asemenea eventualitate.

'39 Helder Postiga a suferit o intindere musculara si va fi inlocuit de Hugo Almeida.

'35 Sut violent Cristiano Ronaldo, din lovitura libera, de la 30 de metri, pe langa bara din stanga. Atacantul incepe sa intre in ritmul obisnuit.

'33 Ocazie reala pentru Portugalia: foarfeca Ronaldo, din centrul careului, mingea trece pe langa poarta.

'30 Doua aparari bune, cu randament notabil pana in acest moment. Ofensivele inca nu au punctat in acest joc.

'27 Cristiano Ronaldo, angajat in careu, dar a faultat in prima faza. Atacantul are o noua actiune, la marginea careului, in care a incercat sa obtina o lovitura libera. Cehia mobilizeaza foarte multi oameni, pentru a-l strange pe Ronaldo ca intr-o plasa.

'24 Coentrao schiteaza o centrare, dar trimite de fapt o scarita spre vinclul lui Cech. Portarul este atent.

'22 Baros centreaza pentru sosirea lui Pilar la poarta lusitana, dar mingea capata o traiectorie nefericita. Portugalia a revenit in asteptare.

'18 Darida, pasa la intalnire pentru Baros, blocheaza Pepe, la 10 metri de poarta lui Patricio. Prima actiune mai consistenta a jocului.

'15 Inca un joc de sah intre cele doua echipe: nimeni nu a riscat atat de mult, incat sa vedem vreo faza de poarta.

'12 Lusitanii au doua lovituri de colt. Sut Moutinho, prins de Cech. A fost primul pas inapoi al cehilor, dupa un debut plin de incredere si entuziasm.

'9 Prima prezenta ofensiva a Portugaliei, cu o pasa modesta spre Postiga. Portughezii lasa de inteles ca mizeaza mai mult pe contraatac in aceasta seara.

'6 Cehia a adoptat pozitii ceva mai avansate, dar Portugalia nu are probleme reale: asteapta sa treaca furia primelor minute, pentru a-si pune motoarele in functiune.

'2 Lovitura de colt pentru Cehia: lansare pentru Sivok, fundas central, fara efect pe tabela.

Meciul se joaca la Varsovia si va fi arbitrat de Howard Webb din Anglia.

Cehia: Cech - Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limbersky - Jiracek, Hubschmann, Plasil, Pilar - Darida - Baros.

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Postiga, Cr. Ronaldo.