Spania a castigat Grupa C, dupa o victorie muncita in fata Croatiei: 1-0, gol Jesus Navas, min. 88. Rezultatul inseamna eliminarea curajoasei echipe a lui Slaven Bilic - croatii au avut sansa lor de a castiga, irosita insa de Rakitici in minutul 58, cand a trimis cu capul, de la 6 metri, direct in bratele lui Casillas.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

A doua echipa calificata in sferturi din aceasta grupa este Italia: 2-0 cu Irlanda, goluri Cassano (35) si Balotelli (90).

'90 Balotelli dubleaza avantajul Italiei: 2-0! Reluare din careu, dintr-o alta faza fixa, ca si la golul inscris de Cassano!

'88 Jesus Navas marcheaza pentru Spania: din fata portii, dupa o faza in care defensiva croata a fost depasita cu o minge a suivre, ca la rugby.

'85 Diamanti,peste poarta irlandeza, de la 20 de metri.

'80 Croatia are o sansa mare de a inscrie - sutul lui Perisic, blocat de Casillas.

'79 Buffon respinge cu mare greutate un sut al lui Andrews!

'78 Fabregas, singur la 10 metri, intarzie finalizarea.

'75 Italia este obosita si irlandezii urca, in cautarea egalarii. Cateva lovituri de colt, blocate de Buffon si aparatorii squadrei.

'70 Pirlo, peste poarta, din lovitura libera de la 18 metri.

'66 Lovitura de cap Ramos, peste poarta croata.

'58 Ocazie uriasa Croatia: Rakitici reia cu capul de la 6 metri, Casillas salveaza uimitor. Sansa mare pentru trupa lui Bilic!

'52 Torres lansat in careul croat, ii lipsesc insa cateva fractiuni de secunda pentru a finaliza.

'49 Italia deschide repriza in forta si rateaza deja doua situatii la poarta irlandeza: Di Natale si Cassano, blocati la cativa metri de buturi.

Pauza: Cassano a marcat golul prin care Italia trece pe primul loc in ierarhia grupei C. Spania este pe locul 2, iar Croatia este eliminata. In repriza secunda, este de asteptat ca meciul Spania - Croatia sa se aprinda: spaniolii isi doresc, foarte probabil, sa castige seria, in vreme ce Croatia nu poate accepta eliminarea.

'38 In acest moment, Croatia este eliminata. Echipa lui Bilic accelereaza, cat o poate face contra unei echipe ca Spania care a dominat posesia.

'35 1-0 pentru Italia: inscrie Cassano, cu o lovitura de cap, dupa un corner. Irlandezii au respins repede mingea, dar aceasta trecuse linia portii in intregime.

'34 Italia, ocazie mare: sut Di Natale spre poarta goala, apare si salveaza St Ledger.

'31 Italia cere penalty la un presupus hent al lui O'Shea, dar nu primeste nimic.

'28 Di Natale reia dintr-o bucata, resping fundasii irlandezi.

'25 Modric scapa in stanga si suteaza de la marginea careului. Prinde Casillas.

'23 Sut violent Torres, din unghi complicat, respins de Pletikosa.

'17 Sut Balzaretti, de la mare distanta, peste poarta irlandeza.

'11 Primul atac consistent al Spaniei: Iniesta, angajat in careu, suteaza slab si Pletikosa retine usor.

'7 Joc intrerupt, la Croatia - Spania, pentru un minut, din cauza unor fumigene aruncate de spectatori.

'4 Irlanda a inceput mai bine - sut Andrews, blocheaza Chiellini.

'1 Irlanda are prima ocazie, prin Doyle care a scapat spre poarta lui Buffon, dar este oprit la timp.

Croatia - Spania

Croatia: Pletikosa - Vida, Corluka, Schildenfeld, Strinic - Vukojevic, Rakitic - Srna, Modric, Pranjic - Mandzukic

Spania: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva, Torres, Iniesta

Italia - Irlanda

Italia: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti - De Rossi, Pirlo, Marchisio - Thiago Motta - Di Natale, Cassano

Irlanda: Given - O'Shea, Dunne, St. Ledger, Ward - McGeady, Whelan, Andrews, Duff - Doyle, Keane