Portugalia revine in cursa calificarii pentru "sferturile" EURO 2012 dupa ce a invins, scor 3-2, pe Danemarca. Lusitanii au condus cu 2-0, s-au vazut egalati pe tabela, iar golul victoriei a fost reusit in minutul 87 de Varela. Marea dezamagire a partidei a fost Cristiano Ronaldo - atacantul portughez a fost departe de forma aratata la Real Madrid.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Obligata sa castige, Portugalia conducea cu 2-0 inca din minutul 36 (Pepe 25', Postiga 36'), iar partida parea sa fie la discretia lusitanilor.

Danezii au redus din diferenta in minutul 41 - gol Bendtner, iar la pauza s-a intrat cu 2-1.

Portugalia rateaza ocazii imense in a doua repriza (in special prin Cristiano Ronaldo), iar Bendtner egaleaza situatia pe tabela in minutul 80.

Salvarea avea sa vina de la Varela: introdus pe teren in minutul 84, portughezul a inscris in minutul 87 si a adus Portugaliei o victorie foarte importanta.

Vezi desfasurarea Live Text a meciului Danemarca - Portugalia:

Final de partida: Danemarca - Portugalia 2-3

90+3' Schone trimite peste poarta din interiorul careului portughezilor

90+2' Cristiano Ronaldo primeste cartonasul galben

90' Schone a intrat in locul lui Krohn-Dehli

87' Varela inscrie cu un sut pe coltul scurt, Danemarca - Portugalia 2-3

84' Varela a intrat in locul lui Raul Meireles

84' Inca o faza pentru Cristiano Ronaldo, dar atacantul este blocat de apararea daneza

82' Ronaldo trimite pe centrul portii dintr-o lovitura libera

80' Bendtner inscrie cu o lovitura de cap din apropiere, Danemarca - Portugalia 2-2

78' Ronaldo este de nerecunoscut - atacantul portughez trimite pe langa poarta, din pozitie de unu la unu cu Andersen. Ocazie uriasa a lusitanului

Fanii danezi striga "Messi, Messi", in momentul in care mingea ajunge la Cristiano Ronaldo

72' Bendtner trimite slab dintr-o pozitie favorabila

71' Oliveira trimite telefonat, fara probleme pentru Andersen

65' Pepe indeparteaza pericolul, danezii preseaza tot mai mult

64' Nelson Oliveira intra pe teren in locul lui Helder Postiga

62' Kvist expediaza o torpila, mingea trece aproape de poarta lui Rui Patricio. Ocazie importanta pentru Danemarca

60' Rommedahl paraseste terenul accidentat, in locul sau a intrat Mikkelsen

57' J. Poulsen primeste cartonasul galben

50' Cristiano Ronaldo scapa singur cu Andersen, dar sutul sau este blocat de portarul danez

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Danemarca - Portugalia 1-2

Doua minute de prelungire

44' Kjaer respinge din fata portii, ocazie imensa pentru Portugalia

41' Krohn-Dehli pacaleste jocul la off-side, centreaza, iar Bendtner indeplineste o simpla formalitate (inscrie cu capul din cativa metri). Danemarca - Portugalia 1-2

38' Eriksen trimite pe coltul scurt, Rui Patricio retine fara emotii

36' Nani centreaza, iar Postiga inscrie cu un sut puternic, pe coltul scurt, sub transversala. Danemarca - Portugalia 0-2

35' Sutul lui Cristiano Ronaldo este deviat de zid, ramane 1-0 pentru Portugalia

34' Cristiano Ronaldo este faultat, lovitura libera pentru lusitani

31' Pasa lui Cristiano Ronaldo pentru Helder Postiga este prea puternica, Portugalia rateaza o sansa importanta de gol

29' Mereiles primeste cartonasul galben pentru un hent

Golul lusitanilor a venit oarecum firesc, dupa o perioada in care Portugalia a dominat ostilitatile

25' Pepe inscrie cu o lovitura de cap expediata pe coltul scurt. Danemarca - Portugalia 0-1

22' Cristiano Ronaldo nu nimereste tinta dintr-o lovitura libera din unghi (lateral stanga)

18' Individualist, Cristiano Ronaldo prefera sutul (dezamagitor) in locul unei pase catre Postiga

17' Jakob Poulsen intra pe teren in locul lui Zimling

14' Andersen iese bine pe o centrare si indeparteaza pericolul

13' Jacobsen respinge din fata lui Cristiano Ronaldo

11' Moutinho trimite gresit dintr-o lovitura libera

Portughezii ies cu dificultate din propria jumatate de teren in primele zece minute ale disputei