Olanda este primul cap de serie care pierde la EURO 2012: echipa batava, considerata una dintre favoritele competitiei, a cedat in primul joc din turneul final: 0-1 cu Danemarca. Pana la golul marcat de Krohn-Delhi (24), Olanda a lasat impresia ca detine controlul jocului. Incurajati de reusita, danezii au ridicat bariere defensive de netrecut in fata Olandei: cea mai mare situatie de egalare i-a apartinut lui Robben (bara, 36). Olanda a incheiat meciul cu toti atacantii in teren, dar Danemarca a rezistat.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Bert Von Marvijk, antrenor Olanda: "Am avut foarte multe ocazii de gol, ceea ce este excetional la un asemenea nivel. Din punct de vedere ofensiv, nu cred ca puteam juca mai bine. Pur si simplu nu am inscris si asta e, doar golurile conteaza".

'90 Vor fi trei minute de prelungiri: Olanda este in criza de timp.

'87 A intrat si Kuyt la olandezi, in locul fundasului dreapta.

'80 Robben este individualist: cauta poarta, cu o executie mult prea pretentioasa. Mingea trece mult peste buturile daneze.

'75 Huntelaar ramane singur cu portarul danez, dar nu reuseste sa inscrie!

'70 Olanda face o dubla schimbare: intra Huntelaar si Van der Vaart, in locul lui De Jong si Afellay.

'64 Robben, gasit de Sneijder la 10 metri de poarta, nu poate cadra lovitura!

'63 Centrare Sneijder in careul danez, oprita de arbitri pentru ofsaid.

'55 Sansa buna de atac pentru Danemarca, oprita cu dificultate de fundasii centrali.

'51 Van Bommel, torpila de la 25 de metri, scoasa greu de portarul danez.

'50 Van Persie suteaza direct in bratele portarului danez, din interiorul careului.

'48 Robben, pe langa poarta daneza - prima actiune ofensiva a Olandei in repriza secunda.

'43 Van Persie, ramas singur, suteaza direct in portarul danez! Sansa mare pentru Olanda.

'41 Zimling reia defectuos, din careul Olandei; sansa buna pentru echipa lui Morten Olsen.

'39 Afellay suteaza putin peste poarta daneza, de la 20 de metri.

'36 Bara Olanda: Robben nimereste bara cu un sut de la marginea careului.

'34 Rommedahl centreaza spre buturile batave, Stekelenburg opreste mingea pe linia portii.

'28 Poulsen comite hent in propriul careu, arbitrul lasa jocul sa mearga mai departe. Olanda protesteaza.

'24 Lovitura de teatru in minutul 24: danezii deschid scorul, dupa actiunea individuala a lui Krohn Delhi.

'22 Van Persie castiga un nou duel cu Agger, dar se intoarce greu spre poarta adversa. Finalizare modesta.

'19 Ocazie mare pentru Olanda, cu incursiunea lui Robben: a intarziat finalizarea, Danemarca a salvat.

'13 Minute de dominare a olandezilor, fara sa aduca pericol concret la poarta daneza.

'10 Afellay, peste poarta danezilor, din lateral stanga, 18m.

'9 Eriksen suteaza in zidul olandez, de la 25 de metri.

'7 Mare ocazie Olanda: sut Van Persie, de la 10 metri, la cativa centimetri de poarta Danemarcei.

'4 Afellay suteaza din intoarcere, din apropierea portii daneze. Blocheaza Andersen.

'3 Replica rapida a batavilor: sut Willems, de la 25 de metri, putin peste buturile daneze.

'2 Agger trimite cu capul spre poarta Olandei, retine Stekelenburg.

Olanda: Stekelenburg - Van der Wiel, Vlaar, Heitinga,Willems - Van Bommel, De Jong - Robben, Sneijder, Affelay - Van Persie.

Danemarca: Andersen - Kjaer, Agger, Poulsen, Jacobsen - Kvist, Eriksen, Zimling - Krohn-Delhi, Bendtner, Rommedahl.