Romania a castigat jocul amical sustinut miercuri seara pe terenul Elvetiei (la Luzern), prin golul marcat de Grozav (minutul 57): atacantul Universitatii Cluj, la debut sub tricolor, a reluat cu capul o centrare perfecta a lui Torje.

Piturca, victorie in ElvetiaFoto: HotNews / Dan Popescu

Elvetia a incercat sa reactioneze, insa jocul pregatit de antrenorul Ottmar Hitzfeld nu a mai avut vigoarea de sambata, cand echipa helveta depasise Germania cu 5-3. Cea mai mare sansa de egalare a venit abia in prelungiri, cand Djourou a reluat cu capul, sub transversala, insa Lobont (revenit la prima reprezentativa) a avut un reflex salvator, ca in vremurile bune.

Antrenorul Victor Piturca a "citit" bine jocul adversarului, astfel ca a organizat jocul eficient, inchizand (perioade bune) drumurile catre poarta tricolora. In acelasi timp, Romania nu si-a ascuns intentiile de a juca la contraatac: debutul de meci a fost poate cea mai inspirata perioada, marcata de ratarile lui Grozav (2) si Bourceanu (3). Tricolorii s-au retras apoi, cedand teritoriul gazdelor: ultimul sfert de ceas din prima repriza a fost perioada cea mai grea, marcata de ratarile lui Barnetta si Ziegler.

La reluare, Piturca a reglat jocul, a schimbat mijlocasii centrali, iar echipa a asteptat contra decisiva: ea a venit in minutul 57, cand Alexe (intrat in locul lui Daniel Niculae) a recuperat o minge, a plecat direct spre poarta lui Sommer si l-a deschis in dreapta pe Torje - centrarea extremei l-a gasit pe Grozav in centrul careului, plasat perfect pentru gol.

Romania: Lobont - Papp, Chiriches, Gaman (Goian), Rat - Bourceanu (C. Lazar), Florescu (N. Grigore) - Torje (Maxim - debut), Grozav - debut (Chipciu), Tanase - Daniel Niculae (Alexe).