Dupa victoria categorica de la Mioveni (scor 5-0), CFR Cluj se afla la un singur succes distanta de titlul de campioana a Romaniei. "Totul depinde de noi, daca invingem vineri pe U Cluj, suntem campioni. Suntem pe mana noastra", a declarat Ioan Andone, tehnicianul echipei din Gruia.

Ioan AndoneFoto: cfr1907.ro

"Credeam ca nu se va disputa aceasta partida pentru ca erau conditii improprii, dar vedeti intr-un campionat civilizat, in care zicem sa ne respectam, am jucat pe acest teren. In prima repriza am dat dupa minge, a fost o turca, in repriza a doua a fost altceva. Important este ca am luat puncte, am obtinut ce am vrut si ne gandim la meciul de vineri.

Robert Dumitru nu a amanat niciodata meciul. El a fost cu o ora inainte pe teren si a spus ca da drumul, dar tot raul spre bine. Avem meciuri vineri si duminica, e imposibil sa joci cu aceiasi jucatori. Voi folosi doua echipe pentru ca nu ai cum in 48 de ore sa recuperezi.

Efectiv in 9 zile am avut patru jocuri si e inuman in asemenea conditii. Trebuie sa ne supunem, dar e riscant. Trebuie sa castigam meciul de vineri, daca il castigam, suntem campioni. Deci, suntem pe mana noastra", a declarat Ioan Andone, citat de Mediafax.

CFR Cluj are un avantaj de trei puncte fata de FC Vaslui, cu doar doua meciuri inainte de finalul stagiunii (echipa din Gruia mai are de disputat restanta cu U Cluj si intalnirea cu Steaua din ultima etapa).