​FC Barcelona a pierdut derbiul cu Real Madrid (scor 2-1), rezultat in urma caruia echipa pregatita de Josep Guardiola a pierdut practic titlul de campioana a Spaniei. "Felicit Madridul pentru succes si pentru titlul pe care il pot deja sarbatori. In 4 ani am castigat atatea trofee, dar acum are loc transferul de putere", a precizat Guardiola dupa meciul de sambata seara.

Josep Guardiola Foto: fcbarcelona.com

"Felicit Madridul pentru succes si pentru titlul pe care-l pot sarbatori. In 4 ani am fost rasplatiţi cu atatea trofee, insa acum are loc transferul de putere. Se simte ca am evoluat mult din luna august incoace, iar Realul a profitat de slabiciunile noastre. Am pierdut cateva mingi la inceput, ne-am clatinat dupa golul primit.

Am revenit si puteam marca pana la pauza, iar in repriza a doua am avut o alta atitudine. Am facut un meci bun, am creat destule pericole si mai multe ocazii decat in alte zile. Am folosit multi tineri si asta este foarte bine. N-am avut deloc senzatia ca am fost inferiori Madridului, poate numai cu exceptia ultimelor 6-7 minute" - Josep Guardiola, antrenor FC Barcelona.