Real Madrid este cu titlul de campioana a Spaniei in buzunar dupa ce a reusit sa castige pe Camp Nou impotriva marii rivale FC Barcelona, scor 2-1. In urma acestui rezultat, ecartul dintre galactici si catalani este de sapte puncte, cu doar patru etape inainte de finalul sezonului din Primera Division.

Sarbatoare galactica pe Camp NouFoto: AGERPRES

Realul a dat lovitura pe terenul marii rivale dupa o pauza de cinci ani, echipa lui Jose Mourinho impunandu-se gratie unei tactici bazate pe jocul pe contraatac. Khedira a deschis scorul in minutul 17, dupa o greseala a lui Victor Valdes, iar la pauza s-a intrat cu 1-0 pentru oaspeti.

Reusita lui Alexis Sanchez (minutul 70 - de-abia intrat pe teren) a dat sperante unui stadion intreg, dar Cristiano Ronaldo a spulberat visele catalanilor (73') dupa un contraatac scoala (l-a executat pe Valdes dupa o faza in care si-a pus in evidenta viteza).

S-a terminat 2-1 pentru Real, iar Madridul este mai aproape de titlu ca niciodata (galacticii au 7 puncte avans cu doar patru etape inaine de finalul stagiunii).

Vezi desfasurarea Live Text a partidei Barcelona - Real Madrid:

Fluier final de partida, FC Barcelona - Real Madrid 1-2

90+4' Callejon rateaza din cativa metri, Realul putea marca golul cu numarul trei

90+3' Benzema este inlocuit de Higuain

S-au aratat 4 minute de prelungire

89' Callejon i-a luat locul lui Mesut Ozil

86' Mascherano primeste cartonasul galben

81' Tello este inlocuit de Fabregas

78' Este avertizat si Granero

77' Ozil primeste cartonasul galben pentru o tragere de timp

75' Granero i-a luat locul lui Di Maria

74' Adriano a fost inlocuit de Pedro

73' Cristiano Ronaldo inscrie dupa o faza scoala de contraatac a Realului

71' Alexis Sanchez inscrie din apropiere dupa o faza inventata de Messi. Barcelona - Real Madrid 1-1

69' A intrat pe teren Alexis in locul lui Xavi

68' Xavi trimite putin pe langa poarta din afara careului mare

Barcelona nu gaseste spatii, Realul se apara perfect pana in acest moment

54' Tello trimite in peluza dintr-o pozitie favorabila, actiune importanta ratata de Barcelona

52' Tello prefera un sut in locul unei centrari, actiunea ramane fara rezultat

Continua scenariul din prima repriza: Realul se apara cu aproape toata echipa, in timp ce Barcelona nu gaseste solutii pentru a inscrie

48' Xabi Alonso primeste cartonasul galben

A inceput repriza a doua

Pauza pe Camp Nou, Barcelona - Real Madrid 0-1

44' Ozil scapa pe dreapta, dar intarzie pasa, iar Mascherano il blocheaza

43' Pepe primeste cartonasul galben

42' Thiago, Messi si Dani Alves participa la o faza de atac a Barcelonei, actiunea ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

Fara actiuni de poarta in ultimele minute, se joaca mai mult la centrul terenului. Barcelona nu are viziune in actiuni, in timp ce Realul se apara organizat

27' Messi inventeaza o pasa de geniu, sutul lui Xavi trece insa putin pe langa bara. Ocazie imensa pentru Barcelona

Actiunile Barcelonei se opresc la 16 metri de poarta lui Casillas, mecanismul catalan nu pare sa functioneze la turatie maxima in aceasta seara

21' Tello suteaza pe langa poarta lui Casilllas

17' Victor Valdes iese gresit pe o centrare, iar Khedira inscrie din apropiere. Barcelona - Real Madrid 0-1

15' Busquets primeste cartonasul galben pentru un presupus fault la Cristiano Ronaldo

13' Casillas intervine perfect la un sut al lui Tello, jucatorul Barcelonei se afla insa in off-side

11' Benzema trimite de la distanta, fara probleme pentru Valdes

Madridul se apara bine, echipa lui Mourinho blocheaza spatiile la centrul terenului

6' Casillas iese dintre buturi si il blocheaza pe Dani Alves

5' Ozil centreaza perfect, iar lovitura de cap a lui Ronaldo este respinsa de sub transversala de Valdes