Echipa engleza Chelsea Londra a invins pe FC Barcelona, in mansa-tur din a doua semifinala Champions League. Unicul gol al meciului a fost marcat de Didier Drogba in prelungirile primei reprize (45+2).

Ziua perfecta a lui DrogbaFoto: Agerpres

Catalanii au deschis jocul in stilul traditional, posesie prelungita, scenariu pe care Chelsea l-a acceptat, anuntand ca va miza exclusiv pe jocul aparare-contraatac. Barcelona a avut o bara (Alexis Sanchez), o solicitare de penalty (la Iniesta) si alte doua-trei situatii bune de a marca, dar a primit gol in ultima faza a primei reprize: Ramires a scapat de adversar, la marginea careului, si a centrat pentru Drogba, perfect demarcat in fata portii: 1-0, minutul 45+2.

Dupa pauza, Chelsea a coborat si mai mult liniile, aratand ca este dispusa sa suporte o repriza de dominatie catalana: englezii au rezistat, chiar daca au suferit in multe momente, punctul culminant producandu-se in ultimul minut (90+3) - Pedro a nimerit bara laterala, apoi Busquets a inaltat mingea peste poarta, din mijlocul careului!

Victoria lui Chelsea, la care au contribuit decisiv Drogba (in zi de gratie) si portarul Cech (inspirat si ocrotit de sansa), ofera suporterilor de pe "Stamford Bridge" dreptul de a visa la finala Champions League - calificarea se va juca marti, 24 aprilie, pe "Camp Nou", in Barcelona.