Echipele bucurestene Dinamo si Rapid vor juca, la 23 mai, finala Cupei Romaniei la fotbal, meci care va fi gazduit de Arena Nationala.

Dinamo a obtinut calificarea joi seara: echipa pregatita de italianul Dario Bonetti a pierdut returul cu Gaz Metan Medias (1-2), dar a promovat gratie golului marcat pe teren strain - in tur, la Bucuresti, Dinamo castigase cu 1-0.

Formatia din Medias a deschis scorul in minutul 7, prin Markovic (dupa ce Bawab irosise - cateva minute mai devreme - o lovitura de la 11 metri). Dinamo a egalat in minutul 58 prin Dorel Stoica, a carui reusita a contat decisiv pentru calificare.

Echipa din Medias a mai punctat o singura data (Issa Ba, 78), pentru 2-1, echilibrand situatia la general, insa dinamovistii au prins finala gratie golului inscris pe teren advers.