Status quo in privinta primelor doua pozitii din Liga 1, dupa jocurile disputate miercuri in etapa a 22-a: Dinamo ramane la doua puncte in urma lui CFR Cluj, dupa remiza de pe terenul campioanei Otelul Galati (1-1). Bucurestenii (cu om mai putin toata repriza secunda) au irosit un penalty in minutul 80 (Catalin Munteanu).

Otelul a deschis scorul prin Iorga (in minutul 24), dar Dinamo a egalat rapid: in minutul 28, Marius Niculae a transformat un penalty acordat pentru un hent in careul galatean. In finalul primei reprize, arbitrul Istvan Kovacs l-a eliminat pe Marius Niculae pentru un cot aplicat in figura adversarului - tinand cont de lipsa de intentie a jucatorului dinamovist, decizia lui Kovacs a parut excesiva si a fost criticata vehement de oficialii bucuresteni.

In partea a doua, Dinamo a fost obligata sa joace economicos si sa blocheze constructia adversarului. Chiar si in inferioritate numerica, echipa lui Liviu Ciobotariu a avut o sansa nesperata (dar si nemeritata) in minutul 80: arbitrul Istvan Kovacs (neinspirat miercuri seara) a inventat un penalty la un contact intre Sergiu Costin si Danciulescu. A executat Catalin Munteanu, insa a trimis pe langa poarta.

Click aici pentru rezultate si clasament!

VIDEOLiga 1: Sportul - CFR Cluj 1-1/ Remiza in zece oameni