Remiza cu Uruguay (1-1) l-a multumit pe Victor Piturca, selectionerul fiind de parere ca rezultatul a fost unul echitabil si ca tricolorii au evoluat bine. "Puteam sa mai marcam, dar rezultatul este echitabil pana la urma. A fost o evolutie buna, care ne da sperante pentru viitor" - Victor Piturca. "Am facut un meci bun, am avut ocazii si am atacat" - Adrian Mutu.

Piturca, victorie in ElvetiaFoto: HotNews / Dan Popescu

"1-1 e un rezultat echitabil. A fost o prima repriza in care Uruguayul a inscris repede. Ne dau de gandit inceputurile de meciuri, pentru ca s-a intamplat si in Belgia si cu Grecia. A fost o pasa gresita a lui Pintilie, urmata de un lant de alte greseli si asta ne-a costat. Altul ar fi fost jocul daca nu luam golul asa repede. Acele greseli de la gol si-au pus amprenta pe evolutia ulterioara, desi am avut si noi doua ocazii de a marca in prima repriza. A trebuit sa-i mobilizez bine la pauza. Apoi am avut si noi un inceput foarte bun de repriza a doua. Puteam sa marcam mai mult, dar rezultatul este echitabil.

Evolutia Romaniei a fost buna si ne da sperante pentru viitor. Sunt in cautari in continuare. Si cu Elvetia si cu Austria voi incerca sa mai aduc jucatori. Nu am auzit ostilitate din partea spectatorilor la adresa lui Tatarusanu. Nu am auzit ce a fost in tribune, cand joaca echipa mea am vata in urechi" - Victor Piturca, selectioner Romania, conform Mediafax.

"In afara rezultatului cred ca e important ca am facut un meci bun, ca am avut ocazii si am atacat. Daca jucam asa avem sperante. Am fost neatenti în aparare, dar este ceva normal când joci cu o echipa cu asemenea individualitati. Daca pierdeam categoric era mult de munca, dar asa egalul ne da sperante pentru urmatoarele meciuri. Usor, usor se formeaza un nucleu de jucatori. Sunt multi jucatori tineri, mai sunt si altii care n-au fost convocati, cum e si Rat, cred ca avem valoare, iar baietii care vin din spate au calitati. A fost o echipa ofensiva in acest meci. Eu sunt la dispozitia selectionerului, iar azi am jucat mai retras decat de obicei pentru ca asa mi-a cerut dansul. Dar nu e nicio problema" - Adrian Mutu, conform Mediafax.