Steaua a fost eliminata din Europa League, ros-albastrii pierzand (cu acelasi scor: 1-0) ambele partide disputate cu olandezii de la Twente. Chadli (29') a marcat unicul gol al returului de pe "De Grolsch", dupa o gafa de proportii a lui Tatarusanu. Obligata sa atace pentru a spera la calificare, Steaua si-a trecut in cont o singura ocazie clara de gol (Nikolic 78'), Twente fiind, in mod logic, echipa care merge in "optimile" competitiei.

Steaua, eliminata din Europa LeagueFoto: HotNews / Dan Popescu

Desfasurarea partidei Twente - Steaua:

Final de partida: FC Twente - Steaua 1-0, olandezii se califica in "optimile" Europa League dupa doua victorii in fata ros-albastrilor (a fost tot 1-0 si pe "Arena Nationala").

90+3' Bajrami se distreaza cu Geraldo si Bourceanu, dar sutul sau se duce in plasa laterala

90' De Jong este inlocuit de Plet

89' Tanase reuseste inca o pasa buna, dar Mihai Costea aluneca in momentul in care a incercat sa centreze

Steaua forteaza macar golul egalizator, insa atacurile ros-albastrilor sunt previzibile

79' Bengtsson ii ia locul lui Janssen

78' Nicolic il ia la tinta pe Mihailov, Steaua a trecut pe langa golul egalizator. Pasa i-a apartinut lui Cristi Tanase

75' Brandan este inlocuit de Mihai Costea. Steaua are alti trei atacanti pe teren: Florin Costea, Nikolic si Rusescu

69' Vine si raspunsul Stelei: Florin Costea patrunde prin apararea gazdelor, dar sutul sau de la 16 metri este deviat si se duce pe langa poarta

69' Bajrami trimite de la marginea careului mare, balonul trece aproape de poarta Stelei

68' Actiune scoala a gazdelor: mingea ajunge la De Jong, iar sutul acestuia este respins cu piciorul de Tatarusanu. Ocazie imensa pentru Twente

62' Nikolic intra pe teren in locul lui Tatu

61' Chiriches si Tatarusanu se opun suturilor gazdelor, olandezii au trecut pe langa 2-0

57' Tatu este si el avertizat cu galben pentru proteste

56' Bourceanu primeste cartonasul galben

55' Bajrami ii ia locul lui Ola John

54' Florin Costea ia o actiune pe cont propriu, dar sutul lasa de dorit (mingea s-a dus mult peste poarta)

Twente se apara perfect, Steaua nu se poate apropia periculos de poarta adversarilor

Se aud incurajarile suporterilor stelisti

48' Rusescu suteaza cu stangul de la aproximativ 25 de metri, fara nicio problema pentru Mihailov

46' Prepelita a fost inlocuit de Florin Costea

Pauza in Olanda, Twente - Steaua 1-0. Ros-albastrii nu au avut nicio ocazie clara de gol dupa primele 45 de minute

44' Geraldo primeste cartonasul galben, cel faultat a fost Ola John

38' Fer putea primi al doilea cartonas galben dupa un fault asupra lui Martinovic, centralul il iarta insa

34' Fer este si el avertizat cu galben dupa un fault dur la mijlocul terenului

33' Chadli suteaza dupa fluierul arbitrului si primeste cartonasul galben

29' Geraldo trimite o pasa la Tatarusanu, portarul Stelei aluneca, nu poate degaja mingea, iar Chadli inscrie fara probleme. Twente - Steaua 1-0

21' Latovlevic centreaza la coltul scurt, dar Wisgerhof ii ia fata lui Rusescu si respinge mingea

Jocul este echilibrat in acest moment, gazdele tin din ce in ce mai mult mingea

10' Chiriches atinge o minge cu mana, centralul nu dicteaza insa nimic, spre nemultumirea olandezilor

9' Prima ocazie pentru Steaua: Tanase nu gaseste spatiul portii dupa o respingere a lui Mihailov

5' Prepelita centreaza de pe dreapta, dar Tanase nu ajunge la minge

Steaua arata o fata ofensiva in primele minute, actiunile ros-albastrilor nu pun insa deocamdata in pericol poarta lui Mihailov

2' Brandan executa cu mult efect o lovitura libera de la mare distanta, dar apararea olandeza indeparteaza pericolul