FC Barcelona a oferit o noua demonstratie de virtuozitate, castigand cu 5-1 meciul cu Valencia, ocupanta locului 3 in Primera Division. Argentinianul Lionel Messi a reusit sa marcheze de patru ori, contribuind decisiv la succesul catalanilor. Barcelona ramane la 10 puncte in urma liderului Real Madrid, dar - prin succesul de duminica seara - le transmite rivalilor ca nu a renuntat la lupta pentru titlu.

Lionel Messi - "Magicianul" Barcelonei Foto: Reuters

Valencia a deschis scorul prin Piatti (min. 9), insa Messi a reactionat rapid: a egalat in minutul 22 si a adus pe Barcelona in avantaj in minutul 28. Dupa pauza, acelasi Messi a ridicat proportiile scorului, inscriind in minutele 76 si 85. Scorul final a fost stabilit de Xavi Hernandez, in minutul 90.

In aceasta etapa, Real Madrid a oferit si ea o lectie de fotbal: sambata seara, madrilenii au spulberat pe Santander, 4-0, prin golurile inscrise de Cristiano Ronaldo, Benzema (de doua ori) si Angel di Maria.