Real Madrid a dominat debutul intalnirii, interval in care Higuain a ratat doua situatii importante ( 1, 12), iar Ozil a nimerit bara transversala (26). Barcelona a gasit contraatacul fericit in minutul 43, cand Messi l-a pus in situatie de finalizare pe Pedro (1-0). Drama madrilena s-a accentuat in prelungirile primei reprize: Dani Alves majoreaza cu o "torpila" care a gasit vinclul portii lui Casillas. 2-0 pentru catalani, scor exagerat fata de imaginea primei reprize.

Messi si Ronaldo, artistii celor mai bogate echipe din lumeFoto: Agerpres

Echipa lui Mourinho a reparat lucrurile in partea secunda: dupa golul anulat lui Ramos (54), madrilenii au egalat in doar trei minute - Cristiano Ronaldo a finalizat o pasa decisiva a lui Ozil (68), apoi Benzema l-a depasit pe Puyol, in centrul careului catalan (71). La 2-2, Real Madrid avea nevoie de un singur gol pentru a rasturna soarta calificarii - nu l-a mai gasit, si pentru ca Lionel Messi a trecut la comanda echipei, aratandu-se la finalizare in cateva situatii (82, 84).