Rapidul a incheiat pe ultima pozitie Grupa C din Europa League, giulestenii fiind invinsi cu 2-1, in deplasare, de o echipa a PSV-ului care a aliniat multe rezerve. Cotati dupa tragerea la sorti cu a doua sansa la calificare, elevii lui Razvan Lucescu au dezamagit, cupele europene fiind o palarie mult pare mare pentru feroviari in actualul sezon competitional (cinci infrangeri din sase partide).

Desfasurarea meciului PSV - Rapid:

Final de meci, PSV - Rapid 2-1. Echipa lui Razvan Lucescu a incheiat Europa League cu cinci infrangeri din sase partide

90+2' Deac trimite cu mult efect, mingea loveste bara, revine in teren, iar Pancu inscrie de la cativa metri. PSV - Rapid 2-1

Olandezii forteaza inscrierea unul alt gol, Rapidul rezista cu greutate

80' Alexa trimite in forta (Marcelo deviaza usor mingea), transversala il salveaza pe Tyton

79' Matavz inscrie din apropiere, profitand de o iesire neinspirata la off-side a apararii giulestene. PSV - Rapid 2-0

75' Manolev suteaza cu pamantul de la 23 de metri, mingea "trece" prin Straton (portarul giulestenilor a plonjat peste balon) si intra in poarta. Gafa mare a inlocuitorului lui Dani Coman. PSV - Rapid 1-0

72' Pancu ii ia locul lui Cassio, ploua din ce in ce mai tare la Eindhoven

70' Manolev intra in locul lui Marzo la PSV

65' Marzo este avertizat cu galben

Mai multi titulari ai lui PSV se afla in tribuna, meciul cu Rapid este unul de pregatire pentru batavi

Terenul pare usor inclinat in a doua repriza: olandezii zburda, in timp ce elevii lui Razvan Lucescu se apara cu toate eforturile pentru a obtine remiza

58' Straton iese neinspirat pe o centrare, dar Rapidul este salvat de Rui Duarte (respinge de pe linia portii)

52' Toivonen trimite fara sperante pentru Straton, mingea ocoleste insa spatiul portii

46' Toivonen i-a luat locul lui Engelaar

A inceput repriza a doua

Pauza la Eindhoven, PSV - Rapid 0-0. Giulestenii nu au avut nicio ocazie importanta de gol in fata unei echipe de juniori a olandezilor

42' Lens este blocat la sacrificiu de Grigore, olandezii au trecut pe langa deschiderea scorului

39' Deac rateaza tinta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri

37' Rapidistii cap pe capete: Surdu nu mai poate continua, intra Teixeira pe teren

34' Coman paraseste terenul, sangerarea nu s-a oprit. In poarta Rapidului intra Straton

32' Rui Duarte primeste cartonasul galben pentru faulturi repetate, fundasul Rapidului este suspendat pentru urmatoarea intalnire (cand va fi aceasta)

26' Ritzmaier profita de inca o gafa a lui Marcos Antonio (este imobil si foarte usor de deposedat), dar sutul acestuia ocoleste spatiul portii lui Coman

Razvan Lucescu gesticuleaza mult pe marginea terenului, antrenorul Rapidului da senzatia unui meci decisiv

23' Matavs intercepteaza o minge, trece fara probleme prin apararea giulesteana, dar este blocat in momentul sutului de Rui Duarte

17' Dani Coman sangereaza dupa un contact cu Cassio, portarul Rapidului va juca cu un bandaj pe cap

16' Rui Duarte, deviaza cu capul in corner, evita golul, actiune importanta pentru PSV

Tinerii jucatori ai olandezilor combina frumos, Rapidul a avut momente bune in care nu a atins mingea

12' Engelaar incheie cu un sut in peluza o actiune periculoasa de atac a gazdelor. PSV a realizat pericol la poarta giulestenilor dintr-o jumatate de ocazie

8' Deac mai cade inca o data in careul olandezilor, fara noroc nici de aceasta data

3' Deac reuseste un drilbling, dar in loc sa continue faza cade in careu. Jocul nu este oprit de arbitru, decizie corecta

Doua cornere intr-un minut pentru giulesteni, echipa lui Razvan Lucescu vrea sa ii "subordoneze" pe olandezi

Meci de vacanta la Eindhoven, PSV isi testeaza juniorii impotriva Rapidului

PSV: Tyton - Marzo, Derijck, Marcelo, Willems - Ritzmaier, Engelaar, Matavs, Labyad - Lens, Wijnaldum. Antrenor: Fred Rutten. Rezerve: Sinouh, Manolev, Verkoelen, Rabiu, Ojo, Toivonen, Locadia

Rapid: D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Oros, Bozovic - Grigorie, Alexa, N. Grigore - Surdu, Cassio, Deac. Antrenor: Razvan Lucescu. Rezerve: C. Straton, Burca, Sburlea, Pancu, Al. Ionita II, Apostol, Teixeira.