Jose Mourinho a ramas fara victorie in Primera Division in fata Barcelonei de la venirea pe "Santiago Bernabeu", Realul pierzand, scor 3-1, pe propriul teren, in fata eternului rival. Benzema a deschis scorul in secunda 25, pentru ca Alexis (30'), Marcelo (autogol - 52') si Fabregas (65') sa intoarca soarta meciului. Catalanii i-au egalat la puncte pe galactici, cu mentiunea ca formatia din capitala Spaniei are un meci mai putin disputat.

Vezi aici desfasurarea partidei Real Madrid - FC Barcelona:

Fluier final de partida: Real Madrid - FC Barcelona 1-3

90+4' Ronaldo trimite in zid dintr-o lovitura libera de la 18 metri

S-au aratat trei minute de prelungire

89' Acelasi Iniesta este inlocuit de Pedro

88' Iniesta patrunde nestingherit prin apararea Realului, dar balonul nu ajunge la Villa. Barcelona se joaca cu ocaziile

88' Pasa cu exteriorul a lui Xavi, Villa nu ajunge insa la minge

86' Casillas intervine decisiv la sutul lui Iniesta, Barcelona a trecut pe langa golul cu numarul patru

85' Valdes respinge sutul lui Kaka, actiune importanta pentru gazde

84' Alexis Sanchez este inlocuit de David Villa

78' Fabregas este inlocuit de Keita

75' Benzema il dribleaza pe Puyol, dar mingea trimisa de francez ocoleste spatiul portii lui Valdes. Ocazie mare pentru Real

75' Dani Alves centreaza inca o data perfect, dar Xavi trimite putin pe langa poarta

72' Pepe respinge cu capul o centrare care il cauta pe Messi. Barcelona domina in aceste momente

70' Sergio Ramos primeste cartonasul galben

68' Higuain intra in locul lui Di Maria

65' Dani Alves centreaza perfect, iar Fabregas inscrie cu capul, la coltul lung. Real - Barcelona 1-3

65' Ocazie mare pentru Ronaldo: lovitura de cap de la sapte metri, mingea se duce putin pe langa poarta. Valdes era invins

63' Lovitura libera trimisa de Messi de la aproximativ 26 de metri trece putin pe langa poarta lui Casillas

63' Diarra este inlocuit de Khedira

62' Pepe este avertizat cu galben dupa un fault asupra lui Messi

62' Cursa a lui Messi, argentinianul ii trimite lui Alexis, dar sutul acestuia din unghi este respins cu piciorul de Casillas

61' Lass Diarra primeste cartonasul galben

58' Iese Ozil si intra Kaka la Real Madrid

58' Ramos respinge in ultimul moment din fata lui Alexis Sanchez

56' Puyol blocheaza sutul lui Benzema

52' Xavi suteaza din voleu din afara careului mare, Marcelo deviaza, iar Casillas este invins. Real - Barcelona 1-2

49', 51' Cristiano Ronaldo suteaza din lovituri libere, dar zidul si Valdes se opun

48' Pique primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Ronaldo, lovitura libera pentru Real Madrid de la 24 de metri, lateral stanga

A inceput repriza a doua

Pauza la Madrid: Real - Barcelona 1-1

44' Messi il faulteaza pe Xabi Alonso, centralul nu ii arata al doilea cartonas galben. O deciziei menita sa nu strice echillibrul de pe "Santiago Bernabeu"

41' Combinatie Alves-Iniesta, mingea nu ajunge insa la Messi, argentinianul a fost blocat de Marcelo

37' Casillas boxeaza o centrare periculoasa a lui Xabi

37' Messi primeste cartonasul galben pentru proteste

30' Messi ii trimite o pasa printre doi adversari lui Alexis, iar acesta inscrie cu un sut la coltul lung - Casillas, fara replica. Real - Barcelona 1-1

28' Alexis este avertizat cu galben

26' Xavi Alonso primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Messi

25' Benzema ii trimite la intalnire lui Ronaldo, dar acesta suteaza peste poarta dintr-o pozitie favorabila. Ocazie mare pentru Real

23' Xavi trimite la coltul lung, Casillas respinge

22' Fabregas este faultat, lovitura libera pentru Barcelona de la 18 metri, lateral stanga

19' Ronaldo trimite in forta, Valdes respinge in fata

13' Valdes greseste inca o degajare, Xabi Alonso incearca un lob de la mare distanta, dar Abidal intevine si indeparteaza pericolul

11' Valdes retine o minge trimisa cu capul de Benzema

9' Dani Alves centreaza, dar lovitura de cap a lui Alexis se duce pe langa poarta

7' Messi intercepteaza o minge de la Sergio Ramos, trimite la coltul lung, dar Casillas evita in ultimul moment golul

Realul face un presing avansat, Barcelona nu-si poate face jocul obisnuit de pase

1' Valdes paseaza la un adversar (greseala monumentala), mingea ajunge in cele din urma la Benzema, iar atacantul francez inscrie din cativa metri. Real - Barcelona 1-0

Cele doua echipe au intrat pe teren, atmosfera superba pe "Santiago Bernabeu"

Echipe:

Real Madrid: Casillas - Coentrao, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo - Xabi Alonso, L. Diarra (Khedira '64) - Di María (Higuain '68), Ozil (Kaka '58), Cristiano Ronaldo - Benzema (4-2-3-1). Antrenor: Jose Mourinho

FC Barcelona: Valdés - Alves, Piqué, Puyol, Abidal - Xavi, Sergio Busquets, Iniesta (Pedro '89)- Messi, Fabregas (Keita '79), Alexis (D. Villa '84) (4-3-3). Antrenor: Josep Guardiola.

Stadion "Santiago Bernabeu" - spectatori 83.500.