Nationala de tineret a Romaniei a pierdut cu 3-0 pe terenul Frantei, in preliminariile Europenelor de fotbal, editia anului 2013. Dupa acest rezultat, jucatorii pregatiti de Emil Sandoi raman pe locul 3, cu sanse minime de a mai prinde calificarea la turneul final.

Emil Sandoi, selectionerul Romania U21Foto: AGERPRES

In jocul disputat pe stadionul din Nantes, "micii" tricolori au contat doar in prima jumatate de ora, cand - inspirati de prestatia curajoasa a lui Maxim - s-au apropiat in cateva randuri de poarta gazdelor. Francezii au speculat o naivitate in defensiva noastra in minutul 38, cand Cabella a deschis scorul, schimband complet imaginea partidei. Dupa pauza, jocul a fost la discretia Frantei care a mai punctat prin Lacazette (73) si Corchia (80).

Clasament

1. Franta 12p (4 jocuri)

2. Slovacia 9p (3 jocuri)

3. Romania 5p (5 jocuri)

4. Kazahstan 2p (4 jocuri)

5. Letonia 0p (4 jocuri)

Romania mai are de disputat 3 jocuri - dubla cu Slovacia (in iunie 2012) si pe terenul Letoniei (in septembrie 2012). Pentru a depasi Slovacia, "tineretul" trebuie sa castige dubla cu Slovacia si sa spere ca aceasta echipa nu va mai strange puncte, ipoteza greu de imaginat, cata vreme disputa (in afara meciului cu tricolorii) "dubla" cu Franta, iar in ultima partida va evolua acasa contra Kazahstanului.

Castigatoarele grupelor, precum si cele mai bune 4 echipe de pe locul secund, se califica in baraj, faza care va stabili echipele calificate la turneul final (gazda - Israel).