Seara de uitat pentru fotbalul romanesc: Rapidul pierde inca o data pe "Arena Nationala", scor 0-1, cu Legia Varsovia, in derbiul pentru locul doi al Grupei C din Europa League, in timp ce Vasluiul nu a avut prea mari sanse, cu un om mai putin - Wesley 38' a fost eliminat, in fata celor de la Sporting Lisabona (0-2). Tabloul a fost intregit de Steaua, 0-5 pe terenul lui Maccabi Haifa.

Rapid vs Legia pe Arena Nationala Foto: Reuters

Rapid - Legia Varsovia 0-1 (Radovic 73')

Fluier final de partida, Rapid - Legia 0-1

90+2' Kuciac retine in doi timpi dupa un sut al lui Deac

88' Sburlea trimite, dintr-o pozitie buna, peste transversala

87' Pancu nimereste doar plasa laterala

73' Radovic deschide scorul cu o lovitura de cap de la aproximativ sapte metri, Legia conduce pe Arena Nationala

68' Rybus suteaza peste poarta din unghi

57' Deac intoarce un adversar, dar suteaza slab, iar Kuciak prinde fara emotii

49' Deac cere penalti, centralul nu dicteaza nimic

A inceput repriza a doua

Pauza pe Arena Nationala, Rapid - Legia 0-0

34' Herea nu gaseste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri

23'Borysiuk trimite pe jos, Coman se intinde si pastreaza tabela intacta

19' Herea trimite la coltul lung, Grigore deviaza putin pe langa poarta. A fost insa off-side la ultimul

19' Nicolae Grigore deviaza gresit o minge cu capul, giulestenii au ratat o actiune importanta de gol

15' Pancu trimite peste poarta dintr-o lovitura libera

7' Coman intervine miraculos, portarul rapidist respinge un sut al lui Radovic, fotbalistul oaspetilor a scapat singur catre poarta

Rapid: Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burca, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Herea - M. Roman, Pancu, Deac. Rezerve: Straton, Ezequias, Oros, Grigorie, Teixeira, Cassio, Sburlea.

Legia: Kuciak - Jedrzejczyk, Zewlakow, Komorowski, Wawrzyniak - Borysiuk, Vrdoljak - Radovici,Gol, Rybus - Ljuboja. Rezerve: Skaba, Astiz, Rzezniczak, Manu, Wolski, Zyro, Kucharczyk.

4 Hapoel 0.

Sporting Lisabona - FC Vaslui 2-0 (Evaldo 43', Fernandez 72')

Fluier final de partida, Sporting - FC Vaslui 2-0

90+2' Bojinov suteaza, dar mingea trece poarta lui Cerniauskas

83' Schaars suteaza violent, mingea loveste bara portii moldovenilor (la vinclu)

76' Cerniauskas salveaza inca o data, portughezii au trecut pe langa 3-0

72' Matias Fernandez inscrie dupa o actiune elaborata a lusitanilor, Sporting reuseste sa profite de avantajul omului in plus

62' Bello trimite in bara, s-a semnalizat insa off-side

56' Diego Capel trimite din unghi, mingea se duce paralel cu poarta Vasluiului

50' Fernandez trimite la vinclu dintr-o lovitura libera, Cerniauskas este intr-o zi mare - respinge in corner

48' Cerniauskas evita golul cu un reflex bun

Pauza, Sporting - Vaslui 1-0

44' Vasluiul cere penalti pentru un hent, centralul lasa jocul sa continue

43' Evaldo deschide scorul din apropiere, Sporting - Vaslui 1-0

42' Cerniuskas boxeaza o mingea trimisa in forta

38' Wesley este eliminat dupa ce l-a lovit pe un adversar fara minge

31' Van Wolfswinkel trimite spectaculos pe spate, peste poarta lui Cerniauskas

29' Actiune individuala a lui Matias, dar sutul sau se duce departe de tinta

23' Pavlovic este si el avertizat cu galben, Vasluiul face din ce in ce mai greu presiunii gazdelor

17' Papp primeste primul cartonas galben al partidei

15' Cerniauskas iese bine si retine o centrare cu mult efect a lusitanilor

Portughezii domina deja partida

1' Matias trimite puternic, Pavlovic respinge in ultimul moment

Sporting: Rui Patricio, Carrico, Polga (cpt), Evaldo, Joao Pereira, Schaars, Capel, Fernandez, Rinaudo, Pereirinha, Van Wolfswinkel. Rezerve: Marcelo, Tiago Llori, Santos, Martins, Bozhinov, Carrillo, Diego Rubio.

FC Vaslui: Cerniauskas, Papp, Milanov, Farkas, Gladstone, Sanmartean, Pavlovic, Wesley (cpt), Y. Bello, Adailton, Milisavljevic. Rezerve: Puia, Zmeu, Costin, Jovanovic, Neagu, Balaur, Buhaescu.