Singurii castigatori ai partidei dintre Albania si Romania au fost suporterii echipei nationale, cei care nu au putut urmari disputa de la Tirana in direct (nu a fost transmisa de nicio televiziune din tara - decizie inspirata). Tricolorii au terminat preliminariile la fel cum le-au inceput: 1-1 contra albanezilor, singura diferenta fiind doar la nivel de banca tehnica (Victor Piturca in locul lui Razvan Lucescu).

Victor PiturcaFoto: HotNews / DP

Lipsiti de "grija" unei partide decisive, tricolorii ar fi trebuit sa evolueze cu dezinvoltura la Tirana, in fata unei echipe din lumea a treia a fotbalului. Calculele hartiei nu s-au adeverit insa pe terenul de joc, acolo unde albanezii au dominat primele 45 de minute.

Salihi (24') a marcat dintr-o aparare visatoare, iar Albania a intrat la vestiare in avantaj (1-0). Partitura interpretata de Romania nu s-a schimbat foarte mult nici in prima parte a reprizei secunde, tricolorii evoluand previzibil, mult sub asteptari.

Remiza a venit tarziu, in minutul 77, atunci cand Luchin a punctat din apropiere dupa un corner executat de Torje. Blamat dupa ultimele scandaluri in care a fost implicat, Adrian Mutu a fost, marti seara, remarcatul tricolorilor: a fost pe tot terenul, a driblat, a centrat, a pasat, a sutat, dar din pacate cu o floare nu se face primavara.

Urmeaza preliminariile pentru Mondialul din 2014, acolo unde grupa de calificare este categoric mult mai dificila decat cea pentru EURO: Olanda, Turcia, Ungaria, Estonia si Andorra. Viitorul nu suna prea bine, nu-i asa?

Grupa D

Albania - Romania 1-1 (Salihi '24/ Luchin '77)

Franta - Bosnia-Hertegovina 1-1 (Nasri '78-11m/ Dzeko '40)

Cartonase galbene: 1-2

Cartonase rosii: 0-0 (conform uefa.com).

Final de partida la Tirana, Albania - Romania 1-1

90+4' Salihi nu ajunge la o centrare, gazdele forteaza victoria

90+3' Lung Jr. iese dintre buturi si salveaza din fata lui Roshi

90' Mutu suteaza peste poarta gazdelor

88' Intra pe teren Gigel Bucur in locul lui Costin Lazar

80' Jocul a fost intrerupt cateva minute din cauza tortelor aruncate pe gazon de suporterii albanezi

77' Torje executa un corner, Stancu deviaza usor, iar Luchin inscrie din cativa metri. Primul gol marcat pentru echipa nationala de catre Luchin. Albania - Romania 1-1

76' Torje cade in careul advers, dar nu obtine nimic

74' Mutu executa bine un corner, dar sutul din apropiere al lui Luchin este respins in ultimul moment de apararea albaneza

70' Tamas primeste cartonasul galben

68' Hyka i-a luat locul lui Bakaj

68' Mutu inventeaza o noua pasa decisiva, dar devierea lui Stancu se duce agonizant pe langa poarta

66' Centrarea lui Mutu este blocata de apararea albaneza, gazdele sunt nemultumite de faptul ca tricolorii nu au trimis balonul in afara terenului (un jucator al gazdelor era intins pe gazon)

65' Mutu suteaza din voleu, de la 17 metri, balonul se duce aproape de poarta lui Ujkani

63' Torje l-a inlocuit pe Nicolita (partida slaba a fostului stelist)

61' Mutu executa cu mult efect o lovitura libera de la peste 30 de metri, lateral stanga, mingea trece putin pe langa poarta albaneza

60' Lung Jr. intervine salvator la o actiune periculoasa a gazdelor

58' Acelasi Nicolita incearca o centrare de pe partea dreapta, dar executia este una lamentabila

56' Nicolita vede cartonasul galben pentru un fault precum cele din curtea scolii

55' Mutu intoarce un adversar, centreaza de pe partea stanga, dar Ujkani indeparteaza pericolul in ultimul moment

Tricolorii continua si in a doua repriza evolutia neconvigatoare din primele 45 de minute: constructie anevoaioasa si previzibila

50' Bogdan Stancu i-a luat locul lui Ciprian Marica, accidentat. Evolutie destul de stearsa pentru atacantul celor de la Schalke 04

46' Intra Ahmed Januzi si paraseste terenul Bogdani, unul dintre cei mai periculosi jucatori ai gazdelor in prima repriza

Pauza la Tirana, Albania vs Romania 1-0

43' Ujkani iese dintre buturi si il blocheaza la timp pe Mutu, pasa lui Costin Lazar pentru "decarul" nationalei a fost prea puternica

38' Marica inscrie din apropiere, dar reusita este anulata pe motiv de off-side

Mutu coboara in dese randuri la mijlocul terenului pentru a lua mingea, dar, din pacate, atacantul nu este sustinut in actiunile sale de ceilalti tricolori, iar fazele raman fara rezultat pe tabela

32' Ocazie mare pentru Albania: Bogdani trimite din unghi, Lung respinge in fata, iar Salihi rateaza din doar cativa metri

Linia de mijloc a Romaniei este incapabila, cel putin pana in acest moment, sa furnizeze pase utile pentru cele doua varfuri

30' Tamas suteaza de la peste 30 de metri, balonul trece la mare distanta de tinta albaneza

26' Roshi scapa singur pe partea dreapta, suteaza din unghi la coltul lung, mingea ocoleste spatiul portii lui Lung Jr.

24' Bakaj centreaza din corner, iar Salihi, nemarcat, inscrie cu capul din apropiere. Albania - Romania 1-0

24' Centrare periculoasa in careul tricolorilor, Luchin deviaza in corner

19' Goian se repliaza la timp si respinge o centrare periculoasa a gazdelor

17' Actiune in viteza a albanezilor, Bogdani intoarce pentru Lila, dar sutul acestuia se duce pe langa poarta lui Lung (a fost un sut la coltul scurt)

Tricolorii trec in general peste faza de constructie, se incearca pase in special catre Mutu si Marica

11' Mutu si Marica primesc ingrijiri medicale, jocul gazdelor este unul destul de dur

9' Mutu il angajeaza superb pe Latovletic, dar sutul acestuia din unghi este respins in corner de Ujkani. Prima ocazie mai importanta a partidei de la Tirana

6' Mutu incearca o pasa in diagonala pentru Nicolita, dar apararea gazdelor intervine oportun

In primele minute ale disputei se joaca mai mult in jumatate de teren a Romaniei, dar fara faze periculoase la poarta aparata de Lung Jr.